Záhrada v kopci

Paradajky dolu hlavou po druhý raz

Paradajok máme plné záhony, úroda je neskutočne bohatá. Ale nezabudol som, že sme experimentálne vysadili aj paradajky vo vaku pre pestovanie dolu hlavou. Ako to vyzerá pred koncom sezóny tu? Oplatí sa pestovať rajčiny aj takto?

Nedá sa povedať, že by sme v našej záhrade v kopci mali málo miesta, aj keď si to občas pri širokej ponuke ovocných stromov a kríkov myslíme. Ale aj tak sme si na základe inzercie na internete objednali závesné vaky pre pestovanie rajčín dolu hlavou. O sadení paradajky do tohto vaku som písal nedávno. Samozrejme, že sme sa v záhrade paradajke vo vaku neustále venovali. Nie len, že som ju často fotografoval, ale Olinku ju aj pravidelne polievala.

Zo začiatku to vyzeralo, že naozaj ako v reklame bude do vaku zasadená paradajka rásť dolu hlavou. Použili sme jednu z priesad, ktoré sme sadili do vyvýšených záhonov. No už po pár dňoch si rastlina uvedomila, kde je sever, teda kde je nebo a zatočila výhony smerom nahor. Na paradajky dole hlavou to vôbec nevyzeralo.

rajčiny dolu hlavou

Neskôr sa objavili kvety a potom plody. Ako rástli, zvíťazila gravitácia a tá stiahla výhony pod závesný vak. Paradajka nerástla hore, ale skutočne dolu hlavou. Ale nie je to nič prirodzené. Ako vidno na fotke, stonka je silne prekrútená, pletivá popraskané. Rastline to určite neprospelo.

paradajky dolu hlavou

Keby som mal zhodnotiť tohoročné pestovanie paradajok vo vaku dolu hlavou, tak som sklamaný. Hoci sme do vaku vložili rovnakú kríčkovú sadenicu rajčiny, ako sme sadili vo vyvýšenom záhone a dali sme jej kvalitný záhradnícky substrát a neskôr ho po zľahnutí vo vaku aj doplnili a pravidelne zalievali, úroda je slabá. Pre porovnanie fotka sesterských rastlín na záhone:

paradajky na vyvýšenom záhone

Paradajky majú relatívne hlboké korene a vedia si vodu nájsť. Vo vaku ale do hĺbky ísť nemôžu a neverím, že rastú do výšky. Tento gravitačný nezmysel si overím, keď rastlinu na jeseň zlikvidujeme a urobím fotky vnútra vaku. Tiež ma zaujíma životnosť materiálu.

Záver: Pestovať paradajky v závesnom vaku dolu hlavou sa v záhrade neoplatí. Maximálne vtedy, keď máte naozaj mizernú zem a záhradnícky substrát nechcete rozhadzovať po zemi. Viem si to predstaviť aj na balkóne bytovky, teda všade tam, kde je problém s nedostatkom miesta. Ale aj tam si myslím a máme to overené, že je lepšie pestovať ich vo väčšom truhlíku alebo kvetináči (40 x 40 cm), než znásilňovať prírodu a vešať rastliny dole hlavou.

Súvisiace:  Drieň zakvitol ako prvý

Tomato Garden

S vedomím experimentu a srandy sme si objednali závesné vaky, na ktorých reklame je asi ťažko reálne pestovaná rastlina, skôr ide o fotomontáž alebo zasadenie bežne rastúcej paradajky do vaku dolu hlavou. Experiment potvrdil, že sú ti vyhodené peniaze, minimálne v našej záhrade s kvalitnou pôdou a dostatkom vody a slnka. Jediný význam je „sused-efekt“, teda ohurovanie ľudí za plotom.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.