Záhrada v kopci

Je sused sviňa?

Keď vám dobre rastúca flóra začne zrazu chradnúť alebo je jedného dňa zničená, pátrate po príčinách. Keď ukazuje na jednu a tú istú stranu, prestávate byť na pochybách. Ešte chvíľu hľadáte odpoveď, či je to omyl, či je to nechtiac alebo ide o úmyselné konanie dotyčného. Je možné, že by bol sused sviňa?

Vlani sa nám stalo, že nám začali chradnúť vŕby popri plote pri malinách. O pár dní sa ukázal žltý pás trávy a buriny popri susedovom, či vlastne spoločnom, plote. Sused namiesto starostlivosti o svoju záhradu pás zo svojej strany plota postriekal proti burine a pri svojej bohorovnosti zasiahol aj naše rastliny.

Niečo podobné sa zopakovalo tento rok, len postihnuté neboli vŕby, ale hrach, ktorý bol medzi vŕbami a plotom. Veľa sme sa ho teda nenajedli.

Veľa nechýbalo a po záhrade by sa nám premávali susedove sliepky. Niekoľko dní susedovi nevadil potrhaný plot, hoci sliepky kŕmi a zaháňa do kurína každý deň. Až keď som ho požiadal, aby plot opravil, a celkom určite ma počul, ako v záhrade Olinke hovorím, že nebudem sliepky naháňať a rovno ich zabijem a oparím, vyčistím a uvarím, potom plot opravil.

voda na pozemku

Takto to u nás vyzeralo, keď sme záhradu kúpili

Keď sme záhradu kúpili, vo dvore mali na plote natiahnuté siete. Keď sme dvor a plot očistili od pŕhľavy, zložili siete. A nám sa ukázal bordel na ich dvore. Im sa páčil pohľad na upravenú predzáhradku. V prvé dni nám ich syn ponúkol odvodnenie dvora a záhrady (a aj ich domu), ale keď som spomenul, že chcem aby to bolo urobené poriadne a že sa o náklady podelíme, už sa neozval, hoci som ho viackrát o rozpočet urgoval. Nakoniec sme po vyše roku nasadili vŕby aj k domu, lebo čatorne majú len na strane do svojho dvora, ale do našej záhrady ich už nezaujímajú.

Odstrihnutá vŕbová halúzka

Nedávno sme našli na dvore odstrihnutú asi polmetrovú halúzku vŕby. A zistili sme, že sú naše vŕby pri plote na niektorých miestach skrátené. V lete nás suseda upozornila, že niektoré prútiky prerastajú cez plot až k nim, tak sme ich okamžite vtiahli na našu stranu a pravidelne sme ich kontrolovali. Tiež sme osadili pevné koly a niekoľko „neposlušných“ prútikov sme k nim zviazali, nech sa neopierajú o plot. Pritom na ich strane plota nerastie nič, iba burina, lebo aj aksamietnice, ktorých semená susedke Olinka darovala, nemali šancu u nich vyrásť, keďže suseda neplie záhradu nikdy a nikde. Takže ak nejaké prútiky nad plotom boli na ich strane záhrady, nevadili nikomu a ničomu. Nikto tam nad žumpou zo záchoda a trativodom z kúpelne a kuchyne nič nepestuje ani nechodí.

Odstrihnuté vŕby

Zato som nachytal suseda, ako za bieleho dňa skvačil kus plota a prešiel do mojej záhrady, aby si opravil parapet na okne. A hoci som bol asi desať metrov od neho, ani ma nepozdravil, ani neoslovil, ani si nepýtal povolenie. A ešte bol drzý, keď som sa ohradil. Musím zdôrazniť, že už predtým som mal dôvodné podozrenie, že nám chodí po dvore, keď tam nie sme.

Lenž so skrátením vŕb to prehnal. Možno sú to pre neho prútiky, ale v praxi sú to pestované rastliny, stromy, a spôsobil na nich škodu. Vŕby sú pestované nie len za účelom odvodnenia vody z dažďov a jeho trativodu, ale aj na vybudovanie plota. A jeho alternatíva z pletiva má svoju finančnú hodnotu.

Po celý čas, čo užívame záhradu, všetko fotografujem. A asi si budem musieť nájsť čas, aby som spísal nejaký elaborát a začal u starostu obce. Nebudem taká sviňa ako sused, nebudem kontaktovať hygienu ani colníkov, skúsim to najprv po dobrom a neoficiálne.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

2 Komentáre

 1. Mirka Dvoranová

  Držím Vám palce, my už 4. rok „bojujeme“ so zlozvykmi domácich a hoci ich výrazne ubudlo, mnohé sme si už vysvetlili, neprestáva ma prekvapovať ich bohorovné správanie a presvedčenie, že sú v práve 😀
  Nuž, osvedčený argument je dobrý plot, veľký pes a prítomnosť gazdu 😀

  1. Záhradník (Autor článku)

   Ja používam ešte informáciu o prítomnosti kamerového systému (je to povinné zo zákona) na bráne a tiež si platím poistku DAS, ktorá sa vzťahuje na autá, vodičov a nehnuteľnosť 😉
   Pes príde na rad trochu neskôr 🙂

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.