Záhrada v kopci

Paradajky dolu hlavou

Že je v našej záhrade veľa vecí postavených na hlavu, to si už naši susedia zvykli. Občas sa opýtajú, občas len mlčky pozerajú. Niekedy okopírujú alebo sa inšpirujú tým, čo vidia cez plot. Nevadí nám to, skôr teší. Radi pomôžeme znížiť námahu a zjednodušiť prácu v záhrade na užitočnú zábavu. Ale to čudo zelené je čo?

Objavilo sa to jedného dňa približne v strede záhrady a viselo to na konci tyče, ktorá spevňuje oporu pre kustovnicu čínsku. Už v článku o tom som písal, že to má svoj účel, ale prezradím ho až neskôr. Ten čas nastal.

Tomato Garden

Prezradili sme to susedke a prezradím to aj vám. Kúpili sme na základe internetovej reklamy závesné vaky na pestovanie rajčín. Zobrali sme tri. Jednak boli za výhodnú cenu v tomto počte, jednak sme ich chceli vyskúšať na rôznych miestach. A chceli sme porovnaním s klasickým pestovaním, rozumej „klasickým“ v našom ponímaní, zistiť, ako to bude s odolnosťou voči plesni, ktorá koncom leta tradične nivočí porasty paradajok a uhoriek v nejednej záhrade.

Objednávali sme zavčasu a asi preto sme na zásielku čakali dobré dva týždne. A navyše sme si pre ňu museli ísť na poštu. V schránke bol len lístok o uložení zásielky. Firma totiž zásadne posiela „balík na poštu“, BnP, a pri objednávke bola len jedna možnosť dodania – dobierka za 4 eurá. Všetko len čo najlacnejšie.

Presne ako s výrobkom samotným. Samozrejme, že pri rozbaľovaní som to všetko nafotil, ako je to zabalené a ako to vyzerá. A fotografoval som aj pri sadení paradajky do tohto vaku.

V základe sa jedná o valcový vak z nepremokavého materiálu, zvnútra vystuženého tromi textilnými popruhmi, ktoré spájajú dno vaku s otvorom pre rastlinu, so závesmi vaku. Vak sa zavesí na tri oceľové lanká. Vrch je krytý plastovým deklom s otvorom v strede, ktorým sa rastlina zalieva aj cez ňu do substrátu prší. Práve tie textilné pásiky považujem za slabinu celého výrobku. Sú vo vnútri, v priamom kontakte s vlhkým substrátom, ako dlho asi vydržia?

V balíčku je aj železný oceľový hák so závitom. Skôr závitečkom. Do dreva by som sa bál hák zašrobovať, aby ho hmotnosť substrátu s vodou nevytrhla. A do hmoždinky? Závit má podľa STN svoje pravidlá a teda aj rozmery a tento nespĺňa ani len charakteristiku detského závitu pre pochopenie princípu…

paradajky dolu hlavou

Podľa návodu sme teda vložili rajčinku do vaku, zaistili priloženým molitanovým kotúčom so zárezom a opatrne naplnili substrátom. Jeden človek by to robil ťažko, lebo treba najskôr vak stlačiť, aby nepadal substrát z veľkej výšky na jemné korienky rastlinky, teda nemôže byť zavesený. Približne od tretiny objemu vaku už sa dá zemina sypať z vrchu. Radšej len ľahký kupovaný substrát, lebo zemina zo záhrady by vak pretrhla…

TomatoGarden

Naplnený vak teda skončil pri kustovnici. Prebytočná voda zo substrátu odteká dole cez rastlinu. Je dosť vysoko na to, aby bola vo vetre vysušovaná. Uvidíme, ako to bude s tou plesňou. Ostatné dva vaky rozmiestnime po záhrade a budeme so záujmom pozorovať, ako sa paradajkám v nich darí a ako budú vaky vyzerať po skončení tejto sezóny. Za päť eur nám tá sranda stojí 😉


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

3 Komentáre

 1. Jozef Košút

  Ja som tiež na tej istej adrese kúpil 4 vaky na pestovanie paradajok dolu hlavou. Do dvoch som vysadil paradajky a dva mám ešte k dispozícií. Prípadnému záujemcovi rád poskytnem a AKO BÓNUS pridám aj tie dva už raz použité.
  Ale už teraz som veľmi sklamaný a považujem to za „uletený“ experiment.

  1. Záhradník (Autor článku)

   Podobný názor mám aj ja. Paradajky vo vaku sledujeme, pravidelne ich fotografujem a pripravujem článok. Tento rok už asi ďalších záhradkárov od nákupu podobného nezmyslu „nezachránime“, ale budúci rok si článok cez Google určite nájdu, keď bude zase niekto inzerovať takýto gravitačný nezmysel. Ale ako píšem, za tých pár eur tá sranda stála 😉

   1. Peter

    Dovolím si polemizovať.

    Nejedná sa o nezmysel, jedná sa o módny výstrelok. Tak ako napríklad neónové plavky. Zaujmú a účel splnia. Ale na denno denné používanie sa nehodia. Takže, áno. Sranda za pár eur ktorá dosť ľudí rozveselí.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.