Záhrada v kopci

Prvé uhorky

Veľmi som sa tešil na zeleninu. Mám rád len tak sa prejsť po záhrade a odtrhnúť si nejaký šťavnatý plod. Zjeme ju len tak surovú alebo k dobrotám na grile. Prvé tohoročné plody dozreli a pochutnali sme si.

Často sa nás ľudia pýtajú, koľko pohárov uhoriek sme zavarili. A po pravde odpovedáme, že ani jeden. Sterilizované uhorky nepatria k tomu, čo jeme radi. Prakticky mŕtva hmota s cukrom a kyslou chuťou po kyseline octovej, čo mi na tom má chutiť? A zapĺňať si brucho len preto, aby som necítil hlad? Nič zdravé ani dobré v tom nevidím. Navyše, na dva šaláty do roka si ten malý pohárik uhoriek kúpime, ešte stále sa dá v obchodoch vybrať produkt, ktorý okrem uhoriek a octu neobsahuje nič neprirodzené.

Všetky uhorky zjeme surové. Olinka najradšej nakrájané na plátky alebo na štvrťky, ja v celosti, tak ako sú. Zuby mi slúžia. Často k mäsu, tlačenke, klobáse, grilovaným pochúťkam. Alebo len tak, pre chuť. Prejdem sa záhradou, odtrhnem si jednu či dve uhorky a pokračujem ďalej. Takže aj keď nezavárame, uhoriek sa spotrebuje kvantum.

Aj preto majú uhorky vyhradených v našej záhrade niekoľko miest. Tým hlavným dôvodom je to, že nechceme škodcom a plesniam uľahčovať život tým, že sústredíme všetky rastliny do jednej veľkej monokultúrnej plochy, ktorá by sa ťažšie bránila inváziám. Najviac uhoriek je tento rok na bývalom ovčíne, kde je zvyšok hnoja premiešaný so zeminou z odvodňovacích járkov, zamulčovaný drevnou štiepkou a senom. A zospodu je miesto výdatne zavlažované spodnými prúdmi na pozemku. I keď v júnovom suchu sme uhorky samozrejme polievali tiež.

uhorky na záhone

Aby mali dostatok priestoru a vzduchu, sú u nich postavené kari siete, teda betonárska oceľová výstuž, natretá farbou proti hrdzi. Priesady boli predpestované na jar v bytovke doma, tam, kde sa neujali, Olinka vysiala priamo semená. Ich ujateľnosť bola veľmi nízka.

prvá uhorka

A už sme si pochutnali na prvých tohoročných uhorkách. Tepla a svetla majú skutočne dosť, dopriali sme im aj vody. Odmenou je teraz každý druhý deň jedna či dve uhorky a mnoho ďalších malých plodíkov, ktoré sľubujú osvieženie už onedlho.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.