Záhrada v kopci

Ako do parku

V druhom dome od nás býva stará tetuška, ktorá z gangu so záujmom pozoruje, čo v našej záhrade robíme a Olinku vždy chváli, že stále niečo sadí a že sme v záhrade každý deň a niečo robíme. Je to veľmi milá starká a nedávno prejavila záujem vidieť aj zvyšok našej záhrady.

Zo svojho domu totiž vidí len na náš dvor a predzáhradku, kde sa z močariska stala kvetinová záhrada s dominujúcou kamennou špirálou s bylinkami aj jahodami. Plot popri dvore zdobí dlhý rad aksamietníc a chryzantém a tiež vysokých vŕb. Tie majú najmä zbavovať prebytočnej vody dvor a tiež brániť nám vo výhľade na susedov neupravený dvor, pretože vlani odstránil sused tieniace siete, ktoré to zabezpečovali. No a cez tieto vŕby tetuška do záhrady nevidí.

Tetuška má 87 rokov a je veľmi vitálna. Síce už počuje veľmi zle, ale to jediný jej hendikep. To, že chodí o palici jej nebráni živo sa zaujímať o svet okolo seba alebo oberať ovocie či plieť burinu pred svojím domom. Tunajší vzduch a voda zrejme ľuďom svedčí 😉

A tak keď sme nemali veľa práce naplánovanej a súčasne sa ukázalo slniečko, hovorím Olinke, že dnes by mohla ísť pre tetušku, že je pekný deň. A aj išla. Susedka práve po praní upravovala starý obrus so strapcami, ale vraj hneď všetko nechala tak a išla s Olinkou. Zrejme sa na návštevu u nás veľmi tešila a chystala. Že pre ňu Olinka príde sa dohodli už dávnejšie, práve preto, že tetuška ťažko chodí a potrebuje oporu.

Prvá zastávka u nás bola hneď pri špirále, aby si obzrela, čo všetko na nej rastie aj z druhej strany. Nemohli obísť ani kvety pri plote a tiež pri dome. Zaujímala sa tiež o to prečo máme aj tu vŕby. Nuž voda je sviňa, keď jej je veľa 😉

tetuška na návšteve

Pri prechode z dvora do záhrady si všimla nové odvodňovacie chodníky a pochválila tekvice a cukety. Ich veľkosť ohromí každého, tak sme aj našej návšteve povedali, že tu bol ovčín a hnojovisko a preto tu tak dobre rastú.

Hneď po tom ju zaujali paradajky. A to kde rastú. Ohromné bujné zelené kríčky obsypané veľkými červenými plodmi. Vysvetli sme tetuške, ako sú vybudované vyvýšené záhony, čo je v nich a ako to funguje a uznanlivo pokývala hlavou. Potom si všimla slamu ako mulč a pýtala sa, prečo to tam máme. Opäť jej Olinka vysvetlila, ako to bráni burine rásť a zemi vysušovať sa, takže menej polievame a nekopeme. Tetuška opäť uznanlivo pokývala hlavou a z jej slov bolo znať, že hoci má problém so sluchom, hlava jej slúži stále a premýšľa o tom, čo jej hovoríme aj aké to má súvislosti.

Hneď za vyvýšenými záhonmi máme kombinované záhony kvetín, zeleniny a jahôd a tie sa jej tiež veľmi páčili, hýria rôznymi farbami. Myslím, že kvety sa páčia každej žene a každá ich rada pestuje a ani susedka zrejme nie je výnimkou.

Keď sme prešli okolo vinice ku kustovnici, ktorú opäť obklopujú aj kvety a jahody a za nimi sa už črtajú ovocné kríky a stromy, starká nám povedala, že my sem zato chodíme každý deň, lebo sem chodíme ako do parku. A aj jej sa tu páči.

Ďalej už sme nešli, svah tu začína byť strmší. Tetuška bola rada, že z blízka mohla vidieť všetky naše rastliny, kvety, stromčeky aj kríky, aj to, aké druhy tu pestujeme. My sme bolo radi, že sa jej záhrada páči a že nás každú chvíľu chválila. Olinka ju odprevadila domov a potom sme sa venovali ďalšej práci v našom parku.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.