Záhrada v kopci

Ovocné stromy dostali úsmev

Nasadiť čo najskôr ovocné stromy a kríky do našej novej záhrady bola úloha číslo jedna po jej zakúpení začiatkom roka. Malo to dva hlavné dôvody. Jednak aby sme čo najskôr mohli zberať úrodu a súčasne, aby sme znížili množstvo vody, ktoré sa po svahu dostáva do dvora a predzáhradky. Ale na odvodnenie záhrady nestačí stromy len zasadiť. Treba ich zasadiť správne.

O tom, že na jar bola naša záhrada plná vody, už som písal. Keďže ale v susedných domoch a záhradách ľudia bývajú, nemôže to byť s tou vodou až také zlé celoplošne. Ale prázdna záhrada bez akýchkoľvek rastlín, ak nerátame machom zarastený trávnik, sa vode stekajúcej zo svahu, neubráni.

decko

Na vyriešenie tohto problému s prebytkom vody sme sa rozhodli aplikovať niekoľko riešení, od ktorých si v celku sľubujeme zníženie množstva povrchovej vody na pozemku tak, aby nám nebránila v jeho užívaní. Olinka venovala dosť času štúdiu skúseností iných ľudí v podobnej situácii a prišla s riešením dať stromy do úsmevu 😉

decko

Očakávame, že koreňový systém všetkých stromov spevní svah a odsaje značné množstvo vody. Aj mesiac po skončení dažďov stačí vo vykopanej jame na stromčeky zahrabnúť motyčkou a ukáže sa vlhká zem. Suchom rozhodne naše stromy trpieť nebudú. Očakávame, že v celkovom počte asi dvadsať ovocných stromov a cca tridsať kríkov v ovocnom sade sa zníži množstvo vody, ktoré priteká až dolu na dvor, že časť vlhkosti bude spotrebovaná stromami pri ich raste. Ale ako vravím, máme pripravené aj iné dielčie opatrenia.

decko

Okrem vody v pôde tu ale máme aj vodu, ktorá po dažďoch tečie po tráve dolu svahom. Práve proti tomu sme použili vrch koreňového systému ovocných stromov. Olinka trochu zväčšila priemer nezatrávnenej plochy pod korunami a kruhový tvar upravila do tvaru písmena „D“ tak, že jeho priama časť smerovala proti svahu. Rýľom vytvorený rigol má zachytiť v celej šírke vodu stekajúcu zo svahu pre korene stromu. Z trávnatých drnov po vykopaní jamy pre strom a zo zvyšnej hliny vytvorila dolu po svahu oblúk. Či už bude liať alebo v zime padať sneh, vlaha sa nepresunie dolu kopcom, ale zostane pekne pri stromoch. Tie nebude treba zalievať. Mulč bráni rastu buriny a nadmernému odparu vody zo zeme, hoci ten by nám teraz najmenej vadil, lenže stromky sú čerstvo zasadené.

decko

Upravený povrch koreňového systému v tvare písmena D pri pohľade na sad vyzerá ako úsmev. Keď sa prechádzame po záhrade a kontrolujeme, ako sa všetkému tam darí, naše stromy sa na nás usmievajú.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

1 Komentár

  1. Pingback: Letný strih kôstkovín | Moja záhradka

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.