Záhrada v kopci

Voda na pozemku

Bez vody sa nedá pestovať nič. A kto nemá studňu na pozemku a nechce vodu dovážať, rieši to väčšinou zachytávaním dažďovej vody do zásobníka. V doterajšej záhradke patrila voda k problémom, v horúcom lete nachytané zásoby jednoducho nestačili. Boli sme pripravení aj v novej záhrade postaviť batériu zásobných nádrží, ak nebude na pozemku zdroj vody. Našťastie mám v tomto smere uľahčenú prácu a nedostatok vody rozhodne nebude naším problémom. Skôr jej prebytok, ako ukazujú zimné mesiace.

Záhrada leží čiastočne vo svahu, nad ňou je lúka, pole a opäť kopec, zalesnený. S nedostatkom vody by nemal byť problém a to potvrdzujú aj slová niekoľkých susedov. Pozemok je skôr mokrý ako suchý a v období dažďov je potrebné udržiavať priechodné rigoly po okrajoch dvora, ktoré odvádzajú vodu do jarku pri ceste. Prvý raz sme pozemok videli na jeseň, po daždi a časť dvora bola značne mäkká, ako špongia nasatá vodou. Aj neskôr koncom januára, po odmäku, boli miesta premočené. No najhoršie to bolo v prvej dekáde februára, keď napršalo toľko, že mnohé obce vyhlasovali rôzne povodňové stupne. Voda u nás stála nie len na dvore, ale v dolnej časti záhrady.

voda

Obnovil som neudržiavané rigoly a pustil prebytočnú vodu do jarku. Ako prvé riešenie to stačí, no neskôr ma čaká zrejme položenie odvodňovacích tvaroviek a asi urobím aj niekoľko drenážnych zvodov. No len odčerpanie vody zo dvora a záhrady nestačí. V prvom rade sa chceme postarať o to, aby sa do dolnej časti záhrady dostalo vody čo najmenej. Vo svahu plánujeme vysadiť ovocné stromy a kríky, ktoré by mali časť vody spotrebovať a súčasne zadržať. S vodou pomôžu aj vŕby, ktoré budú tiež zdrojom prútia na ohrádky, plotové dielce a možno aj na košíky 😉 na ktorých výrobu sa chystá priateľka. No a keď tej vody je toľko, bolo by hriech neurobiť si kútik vodomilných rastlín.

voda

Aby prebytok vody v pôde neublížil ostatným rastlinám, o to sa už postarajú vyvýšené záhony alebo bylinková špirála. Záhony budem musieť urobiť čo najskôr, špirála asi ešte chvíľu počká.

No ale nie stále tu prší. Našťastie. A na pozemku máme studňu. Jej drevená strieška tiež vyžaduje čo najskôr rekonštrukciu, vodu čaká rozbor. Bývalí majitelia ju používali na napojenie oviec, ktoré sa na pozemku pásli a tým nevadila. No zatiaľ si na umývanie rúk vozíme vodu z vodovodu a na pitie čaj, lebo je teraz dosť chladno, teploty tesne nad nulou. V minulosti táto studňa slúžila ako zdroj pitnej vody pre dva dvory, tesne za plotom má sused novú studňu pre svoj dom. Tak hádam tá voda bude čistá, hoci mi dlhý pobyt oviec na lúke nad studňou robí trochu vrásky. Múdrejší budem po rozbore vody. Ak bude všetko OK, budeme ju používať na polievanie záhrady, v lepšom prípade ako pitnú.

voda

Ak by táto voda z nejakých dôvodov na polievanie zeleniny a stromov nebola vhodná, môžeme dať odkvapové rúry pod celkom tri strechy, dve susedov a jednu našu, a zachytávať dažďovú vodu do nádrží. Strechy majú dosť veľkú plochu a sú bez odkvapov, voda steká na dvor alebo záhradu.

S nedostatkom vody v záhrade rozhodne bojovať nebudeme. Veríme, že stromky a kríky budú prosperovať a že sa všetkému bude dariť rásť a rozvíjať sa. A s vodou navyše si tiež určite poradíme.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.