Záhrada v kopci

Prvé vajíčka

Prvé vajíčka od našich nových sliepok sme netrpezlivo očakávali. Vedeli sme približne, kedy by malo začať obdobie znášky, ale chovateľ musí byť pripravený na všetko. Aj na oneskorenie začiatku znášky aj jej skorý nástup. Ovplyvniť ju totiž môže mnoho faktorov.

Sliepky sme doviezli 27. marca večer a podľa dodávateľa mali mať 12 až 14 týždňov. Znášať majú po cca 6 týždňoch ďalšieho chovu a prvé vajíčka mali byť koncom apríla. Týždeň hore-dolu v jeho materiáloch, čo? Prvé dni pobytu sliepok u nás som znáškové hniezda mal pre sliepky uzatvorené, ale pravidelne viackrát denne som kontroloval podstieľku v kuríne aj výbeh.

Dvadsiateho apríla o pol druhej som objavil prvé vajíčko na hoblinách v kuríne. Trošku skôr prišiel ten koniec apríla alebo sú sliepky staršie. Podľa vzhľadu sme mali pocit, že v kŕdli sú mládky z troch liahnutí, v troch vekových „kategóriách“. V každom prípade sme mali z prvého malého úspechu, ktorý završoval niekoľkomesačné úsilie prípravy a stavby kurína, veľkú radosť. Bolo to potvrdenie toho, že sme sa vybrali správnou cestou a robíme veci dobre.

Okamžite som vyčistil a pripravil znáškové hniezda a vystlal ich drevitou vlnou, aby sa sliepočky mali pri znášaní ako v bavlnke. Hoci nebolo isté, že ďalšie vajíčka už budú iba v nich.

Sliepky rady znášajú vajíčka v ústraní, majú rady pokoj, prítmie, súkromie. Ale keď ide o prvé vajíčko, musí z toho byť aj sama sliepka dosť prekvapená. A znášať do znáškového hniezda sa musí sliepka naučiť. Uľahčiť im to mali tiež plastové napodobediny vajec, malá kopa pýta viac 😉

Niekoľkokrát sa mi stalo, že som ráno po príchode do záhrady našiel vo výbehu jedno vajíčko. Našťastie sliepky si ho nevšímali a stihol som ho zobrať skôr, ako ho začali skúmať svojimi zobákmi. Na podstieľke v domčeku pre sliepky sa už žiadne vajíčko neobjavilo, všetky ostatné boli vždy pekne v znáškových hniezdach.

Aké veľké sú vajíčka?

Prvé vajíčka som vždy zvážil na presnej digitálnej váhe. Zo začiatku znášky sú vždy vajíčka malé, postupne dorastajú aj sliepky a na váhe priberajú aj ich vajíčka.

Neprekvapí preto, že prvé vajíčka svojou váhou pripomínajú najlacnejšie vajíčka z obchodných reťazcov. My však vieme, že svojím zložením sú veľmi odlišné. Veď sme to, čo jedlo zviera, ktoré(ho) produkty jeme. A my vieme, že kŕmna zmes neobsahovala žiadne GMO ani liečivá a chemické prísady a neskôr sme kŕmili doma upravenou pšenicou a šťavnatými burinami.

Vajíčka v predajnej sieti sú zaradené do hmotnostných tried:

      • S – hmotnosť od 43 do 52 gramov
      • M – hmotnosť od 53 do 62 gramov
      • L – hmotnosť od 63 do 72 gramov

Naše prvé vajíčka sú prevážne eSkové, hoci občas neprekvapí aj poriadny obor medzi nimi. Najprv to bolo po jednom vajíčku, o pár dní už to boli dve vajíčka denne, neskôr aj tri. A koncom apríla už sme našli päť vajec, ako postupne začali jednotlivé sliepky znášať.

Podľa farby a veľkosti jednotlivých vajec usudzujem, že prvé dni neznášajú sliepky každý deň, skôr mi to prišlo ako jedno vajce za dva až tri dni. Neskôr už sa znáška stabilizovala.

Sliepky sme začali chovať pre vlastné vajíčka (a slepačiu polievku). Najskôr to boli len náklady a more práce, teraz to je trošku práce a veľa radosti a vajec. A veľký kus nezávislosti.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.