Záhrada v kopci

Slama rovno pod nosom

V našej záhrade máme celkom slušnú spotrebu slamy na mulčovanie. O to viac, ak je leto ako toho roku, kedy je k dispozícii menej sena. Lebo seno si vieme nakosiť aj sami, ak nie je veľmi sucho, ale slamu musíme kupovať. Hoci jej je dosť, nie je to také jednoduché.

Technika postupuje míľovými krokmi aj v poľnohospodárstve a jedným zo znakov pokroku je aj veľkosť balíkov slamy. No skôr je to znak zvyšovania efektívnosti a znižovania zamestnanosti. Tak či tak, hranatý alebo valcový balík môže mať do tristo kilo a dostať ho k bráne nie je problém, dovezie aj sused na vidlách na traktore, aj známy s telemanom.

Prvé balíky slamy

Lenže čo ďalej? Dvor máme úzky, často je tu mäkko. Takže traktor sa do záhrady za dom nedostane, nie je tu dosť miesta na manipuláciu a osobákom s vlečkou to tiež nie je práve najlepšie riešenie. Traktorík ani štvorkolku zatiaľ nemáme.

Takže balíky slamy necháme zložiť za plot, ako prvý rok na obrázku, kým tam neboli kvety, alebo do dvora pred dom. A potom musíme balíky rozobrať a odvážať motúčkom s bočnicami na miesto uskladnenia za domom. Rozobratý balík zaberie viac miesta, pre lepšiu efektívnosť kupujeme slamu vo viacerých balíkoch. Čo je zase viac miesta…

Takže hľadáme každý rok dodávateľa slamy v malých balíkoch. S tými vieme dobre manipulovať aj sami. Takže aj tento rok Olinka kúpila okresný plátok a hľadala v inzerátoch. Jeden bol s ponukou slamy v malých balíkoch.

Zavolal som na číslo s malou dušičkou, lebo každý rok sa dozvedáme, že slama už je predaná. Ale reakcia bola, že slama je k dispozícii a môžem si kedykoľvek prísť. Potešil som sa. Na tento a budúci rok slamu ešte máme, ale kúpim ďalšiu, kým je, hlavne že už sa nemusím babrať s veľkými balíkmi. Tak sa pýtam, kam si treba po slamu prísť a hovorím, že prídem osobným autom, takže ich veľa nezoberiem, len takých osem alebo desať, koľko sa zmestí do kombíka. Odpoveď ma potešila ešte viac, ako tá prvá! Slama je uložená na hornom konci našej dediny! A ja som sa bál, že pôjdem tridsať kilometrov pre ňu, ako to naznačovali minuloročné inzeráty.

Podvečer som opäť zavolal a vyrazil smer horný koniec. Môj kombík pána trochu prekvapil, ale ešte viac, keď som doň na presno natlačil dva rady po štyri balíky slamy, pravda na sklopené sedačky. Viac sa tam fakt naozaj nezmestilo, ak som nechcel kráčať vedľa auta, ako furmani 😉

U nás som ich nejako z kufra vytisol a po dvoch podovážal motúčkom na miesto uloženia. A keďže slama pochádza z polí gazdu, ktorý má vlastné stroje, mám kontakt uložený, aby som čerstvú slamu mohol kúpiť aj budúci rok. Tiež sme dohodli jeho návštevu u nás, aby sa pozrel, ako používame slamu na mulčovanie, pretože tiež skúšajú rôzne postupy na úsporu vody pri pestovaní.

Čerstvá slama si poleží na daždi najmenej rok, lebo taká na mulčovanie veľmi vhodná nie je, viaže na seba dusík a spomaľuje rast. Ale potom už je z nej len samý úžitok. A ja mám radosť, že mám dostupnú slamu v malých balíkoch v podstate za rohom.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.