Záhrada v kopci

Konečne prší

Keď sme kupovali pozemok, každý nás odrádzal, lebo je to mokrý pozemok. Toto leto sme aj my očakávali dážď, ktorý ochladí vzduch a zavlaží ťažko skúšané rastliny. Dočkali sme sa na prelome júla a augusta.

Hoci máme mulčované všetky priesady, kríky aj stromy senom alebo slamou, čo šetrí veľa vody a bráni jej vyparovaniu aj prehrievaniu koreňov rastlín, bez vody sa pestovať nedá. Takže sme poctivo každé ráno priesady polievali a tiež všetky stromčeky, kríky a kvety vo veľkých kvetináčoch, či už ako mobilnú zeleň alebo ako čakateľov na presadenie do pôdy.

No zavlažovanie má jednu veľkú nevýhodu. Voda sa dostáva len ku koreňom rastlín, ale celkový objem vody v pôde okolo rastlín, či už zeleniny alebo aj ovocných kríkov či stromov, je malý. Mení sa tým mikroklíma okolo vegetácie, hoci majú vodu pri koreňoch, vzduch je suchý. Ranná rosa dokázala v niektorých dňoch túto situáciu zmierniť, ale už okolo siedmej bolo horúco a sucho, až do večera.

Iste, je možné spustiť celoplošné zavlažovanie, čerpadlom vytiahnuť kubíky vody zo studne a polievať všetko hlava-nehlava cez listy a všetku trávu. Vidíme to a nechceme to. Považujeme to za drancovanie prírody a sebecký prístup, ktorý aj tak nevyrieši problém ani na malej záhrade, lebo tej vody zas tak veľa k dispozícii nie je. No odčerpáva ju susedom, ktorí sa správajú rozumne v prijateľných medziach. Čo už, Pán Boh stvoril ovečky aj barance.

Takže keď v sobotu ráno napršalo dvadsať milimetrov vody, potešilo nás to. Nie len, že sme to ráno nemuseli polievať, mohli sme si pohodlne predĺžiť raňajky a kávu a nič nerobiť, lebo prší 😉 Popoludňajšiu oslavu sme už stihli v peknom počasí.

V nedeľu ráno prvého augusta nás o štvrtej zobudil dážď. Nie, že by ma to nahnevalo. Po šiestej na chvíľu prestalo, akurát som stihol nakŕmiť sliepky a otvoriť Ronymu voliéru, keď sa znova rozpršalo. Opäť bude trvať ranná káva o čosi dlhšie 😉

O desiatej sme sa mohli poobzerať po záhrade a skontrolovať prípadné škody. Previsnutú lobodu aj vŕbové prúty som postupne nanosil sliepkam, nech sa majú dobre. Olinka priviazala rajčiny tesnejšie ku kolíkom a zistili sme, že máme na konte ďalších 20 litrov na meter štvorcový. Teda všade v pôde aj v tráve. Pri tomto daždi sa už zaceľovali drobné pukliny na miestach so zvýšeným pohybom, kde už tráva pôdu nekryla. Potešiteľné zistenia.

Po návrate zo sadu sa opäť rozpršalo a do večera spadlo ďalších 30 litrov na meter štvorcový. To už sa zatvárali aj veľké pukliny a pod topánkami to po daždi pekne čvachtalo. No hádam už aj stačí, možno o dva dni by sme poprosili trochu vody zhora 😉

Tí, čo majú vyokopávané záhony, môžu pár dní tvrdiť, že sa v záhrade nedá nič robiť, lebo je mokro. My, čo máme okolo úzkych záhonov, do ktorých sa nestúpa, trávu, vieme, že koľko milimetrov vody spadne, toľko aj do pôdy vsiakne. Teda máme mokro celkom do 70 mm. Z toho sa nasledujúci horúci deň vyparí pár milimetrov, časť vsiakne hlbšie do pôdy. Ale chodiť po tráve môžeme, ba dokonca ma čaká kosenie, lebo po takom daždi v teple tráva opäť porastie.

Rastliny si vydýchli, my si pár dní oddýchneme od zavlažovania. V auguste už sú dni viditeľne kratšie, takže aj teplo trvá menej a v noci všetko trochu vychladne. Využijem tento čas na osadenie pár stĺpov na zemné skrutky, čaká ma zas jeden kus plota postaviť 😉


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.