Kamenný dom je dobrý v lete, je v ňom príjemne. No v zime dokáže dobre vymrznúť, keď sa v ňom nekúri. O tom sme sa presvedčili aj minulú zimu. Túto zimu sme temperovali jednu miestnosť. V polovičke mája prišiel čas vypnúť kúrenie, aby si dom uchoval svoj chlad do letných dní.
Minulý rok v januári klesla teplota v prednej izbe skoro na -6 °C a v poslednej miestnosti vplyvom mrazu (a chýbajúcej izolácie podlahy) vydulo podlahu tak, že sa dvere dali otvoriť len do polovice. A to boli okná samozrejme pozatvárané. Hoci v poslednej miestnosti je okno jednoduché v železnom ráme. Lenže kúriť v kachliach v prázdnom dome, kde v zime prídeme raz za týždeň, je nezmysel a elektrickým ohrievačom ešte väčší.
Ako fanúšik solárnych technológií som si vymyslel kúrenie domu slnkom. Hoci ma mnohí považujú za technologického hračičku, nemám rád zbytočne pretechnizované a komplikované riešenia, keď existujú aj jednoduchšie a blbuvzdorné postupy. Zvolil som teplovzdušné systémy ako základ temperovania nášho starého domu. Ako to už býva, práce postupujú pomalšie, ako sú naplánované, preto na vykurovací panel mám len časť materiálu. No na ohrev vzduchu pre dom som myslel už pri stavbe prvej solárnej sušičky ovocia a vybavil ju tiež komínom na odvod teplého vzduchu.
V lete je koleno chránené starou dámskou pančuchou proti vnikaniu hmyzu do sušičky.
Sušička je na sušenie ovocia výborná, no na zimu je to skôr náhradné riešenie. Vzduch prechádza priamo sušičkou bez výmenníka, izolácia stien tiež nie je najlepšia. Skrátka má to celé nízku účinnosť, na druhej strane to pracuje zadarmo 😉
Na jeseň som sušičku postavil pod okno do poslednej miestnosti domu, do okna som vyrobil z drevotriesky záslepku a do nej urobil otvor pre vzduchotechnickú spojku priemeru 80 mm. Z odpadovej novodurovej rúry a kolena 80 mm som spravil potrubie, ktorým som prepojil výstupné koleno na sušičke a spojku v okne a celé to zaizoloval dvomi vrstvami tepelnej izolácie na potrubie, v mieste kolien som trochu zaimprovizoval.
Aby vzduch zo sušičky do miestnosti prúdil, pomohol som si ventilátorom so solárnym panelom. Tá „prirodzená aika“ funguje skvele. Svieti slnko, zohrieva vzduch, napája ventilátor, teplý vzduch je vháňaný do miestnosti. Nesvieti slnko, vzduch sa nezohrieva, ventilátor sa netočí, studený vzduch do domu nie je vháňaný. Samotný počítačový ventilátor 12 cm/12V je priskrutkovaný na kúsok preglejky, v ktorej je diera na kúsok novodurovej trubky 80 mm, ktorá sa vsúva do plechovej spojky na okne. Pred ventilátorom je sieťka proti hmyzu. No rocket science.
Vzhľadom na polohu nášho a susedovo domu funguje solárny ohrev v januári len od 8:00 do 12:00, inokedy celodenne. No aj napriek tomu a niekoľkým dňom, kedy nočné mrazy klesali k -20 °C v miestnosti nemrzlo a teploty sa držali najmenej o 5 stupňov vyššie, ako v ostatných častiach domu. Podlaha nebola vydutá a s dverami nebol problém.
Okrem toho, že v miestnosti bolo relatívne teplo, bolo tu najmä suchšie, ako po minulé roky. Cez podlahu vzlína vlhkosť a malý otvor nad dverami nestačí na odvetranie, rovnako ako difúzne otvorený strop s jednostranným dreveným záklopom z dosák na hradách, zhora prikrytý slamou a hlinou. Zohrievanie vzduchu napomáha vysušovaniu.
Teplota vzduchu vo vnútri sušičky sa aj v mrazivých ale slnečných dňoch pohybovala medzi 15 a 25 °C a teplota vzduchu na vyústení potrubia v miestnosti bola asi o 5 stupňov nižšia. V apríli boli hodnoty samozrejme vyššie, ale nechceme robiť zo skladu saunu. Keď teplota vzduchu vonku dosiahla 24 °C a vo vnútri 18 °C, odstavil som kúrenie a nechal len vetranie.
Odstránil som a v dome uložil komín zo sušičky a ventilátor vložil do otvoru nad dverami. Okno som nechal otvorené, aby sa prirodzene vetralo, ak zasvieti slnko, vlhký vzduch z domu bude solárny ventilátor vyháňať spod stropu von. Sušička teraz bude čakať, kým dozrie prvé ovocie, vhodné na vysušenie. A ja by som mal vyrobiť plnohodnotný solárny teplovzdušný kolektor na vykurovanie strednej miestnosti domu.
Super, fandím Vám. Konečne niekto zo SK kto sa podelil o reálne výsledky takéhoto kúrenia, hoci aj v malých rozmeroch.
Kúrenie je už zase zapnuté 😉
A celý tento web je o podelení sa s reálnymi skúsenosťami, aby aj ostatní sa mohli zariadiť podobne a boli aspoň čiastočne sebestační. Ideme do zlých časov.