Záhrada v kopci

Solárne zariadenia v zime

Na dome používam niekoľko solárnych zariadení a ďalšie plánujem. Predstavujú pre mňa najmä nezávislosť od centrálnej distribúcie energie. Inštalované boli v lete, kedy sú najúčinnejšie, ale samozrejme ma zaujímalo, ako budú fungovať v zime a čo s nimi urobí sneh.

Jedno svetlo s akumulátormi a solárnym panelom na ich nabíjanie som umiestnil vonku, osvetľuje dvor, keď sa zotmie. Najmä v lete sme sa zvykli v záhrade zdržať a aby sme nemuseli rozsvecovať svetlo vypínačom za zamknutými dverami, inštaloval som solárnu lampu so senzorom.

Druhé svetlo s LED reflektorom a senzorom pohybu je nad dverami v poslednej miestnosti a pomáha nám, keď vchádzame do miestnosti s plnými alebo špinavými rukami. Nemusíme hľadať vypínač, svetlo sa samé rozsvieti a hlavne zhasne, keď odídeme. Nabíjanie akumulátora opäť zabezpečuje solárny panel.

Oba solárne panely sú umiestnené tesne pod strechou, zhora čiastočne chránené presahujúcou škridlou. Orientované na juh, sklonené pod uhlom, ktorý určuje dodávaný držiak. Nič nebráni počas celého roka osvetleniu slnkom, aby boli akumulátory vždy dobíjané. Keď však napadol prvý sneh a prišli sme do záhrady, zaujímalo ma aj to, ako sú na tom oba panely. A tak som si ich samozrejme vyfotil.

solar pod snehom

solarny panel

Na druhý deň ale už bol sneh z panelov dole. Natočenie priamo k slnku stačí na to, aby po skončení sneženia bol sneh postupne rozpustený a opäť uvoľnil plochu panelu. Ničomu by však v našom prípade nevadilo, keby sa sneh na solárnych paneloch udržal aj niekoľko dní. Keď nie sme v záhrade, nemajú svetlá prečo svietiť a teda sa nespotrebúva energia z akumulátorov a preto ich netreba nabíjať.

Teraz ale budem musieť oba panely trochu presunúť, neskôr napíšem, prečo. Vo výsledku možno ale budú soláry ešte lepšie chránené pred snehom bez toho, že by k nim nemalo slnko prístup. Miesto pre ne som vybral dobré a teda v priebehu roka môžem pridať ďalšie solárne zariadenia vrátane osvetlenia, čím sa dostanem ďalej vo svojej nezávislosti od nevyspytateľného distribútora elektriny.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.