Záhrada v kopci

Tristošesťdesiatdva

Presne toľko gaštanov sa nám toho roku urodilo na jedinom strome odrody Volou. Na osemročný samoopelivý strom slušné, čo poviete? Vlani bolo gaštanov neúrekom a očakávali sme o trochu väčšiu úrodu, ale taký nárast počtu prekvapil aj nás. O hmotnosti plodov nehovoriac.

Náš gaštanový stromček vyvracia všetky povery o gaštanoch, že vraj rodia pozde, plody sú malé a stromy musia byť dva. Vlani sa v tom úpornom suchu a horúčave urodilo 206 plodov o celkovej hmotnosti 3 kg. Stromček bol doslova obsypaný a vetvy vyviazané ako bangladéšsky elektrický stĺp. Takže podstúpil rez, aby mali vetvy šancu zmocnieť. Tak toho roku také teplo nebolo, do konca mája bolo aj celkom dosť vody z dažďov, a opäť sme museli stromček vyväzovať. Aby si na padajúcich zrelých plodoch nepochutnával náš Rony, pre istotu, som okolo gaštana postavil mobilný oplotok, sliepky pár dní pobudli len vo voliére.

Každé ráno, poludnie a večer sme chodili ku gaštanu pozerať, ako postupne sa otvárajú pichľavé obaly a z nich padajú do trávy zrelé plody. A tak ako postupne dozrievali, sme ich aj varili. Niečo sme, s chuťou, zjedli, niečo po očistení skončilo v mrazničke. Nezabudli sme ich samozrejme počítať a zapisovať a tiež občas vážiť 😉

Oproti minulému roku bolo oveľa viac obalov, v ktorých bol jeden zrelý gaštan a dva také ploské nevyvinuté. Vlani boli všetky obaly plné, v niektorých sa občas vyskytol jeden ploskáčik. Takže sme boli k úrode spočiatku skeptickí. No gaštan nesklamal. Napočítali sme a spracovali 360 zrelých veľkých plodov a po pár dňoch sme k nim pripočítali dvoch opozdilcov, ktorí si v korune počkali na silný vietor.

V okolí sa vyskytujú bežné vidiecke gaštany, značná časť ich trpí tou ich chorobou kôry. Takže aj keby nebol samoopelivý, asi by nemal problém s plodnosťou. No neradi sa spoliehame na cudzie, takže sme aj v záhrade aj v sade vysadili ďalšie naše gaštany. Niektoré sú kupované, niektoré také, ktoré „vrana zasadila“ a ktoré Olinka presťahovala na lepšie miesto.

Také množstvo gaštanov, nevážil som ich a nie všetky sú dvadsaťgramové, už sa dá považovať za potravinu a nie len pochutinu. Nie je problém každý tretí deň dať si ku káve večer štvrť kila. Okrem toho, že výborne chutia aj skvele zasýtia. Nemusíme iné jedlo kupovať a čo je doma, to sa počíta 😉


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.