Záhrada v kopci

Uhorky prvé začali a prvé končia

Tento rok sa nám uhoriek urodilo podstatne viac, ako vlani. Síce sa zo začiatku zdalo, že sa im veľmi nechce rásť ani na pre ne ideálnom mieste, nakoniec však predsa len nám začali robiť radosť. Sezóna uhoriek však už pomaly končí.

Naši susedia už majú uhorky dávno pozberané a zavarené. My nakladačky nepestujeme, sterilizované uhorky nejeme. Preto majú v našej záhrade miesto šalátové uhorky, z ktorých väčšinu zjem ja, surové a rovno v záhrade. Len tak, samé, alebo s kusom mäsa pri grilovaní v záhrade. Alebo na raňajky s kváskovým chlebom a šunkou. Príde mi hlúpe odkladať vitamíny na zimu, keď ich môžem jesť hneď po dozretí. Lebo ak si urobím zásobu vitamínov v lete, zregenerujem svoje telo vtedy, keď je vitamínov nadostač, nie som na ne odkázaný v zime, v chorobe.

Uhorky pestujeme z priesad, ktoré Olinka vysieva doma z našich vlastných semien. Občas nám nejakú priesadu vysekne krtonôžka, takže často dosieva uhorky priamo na záhone. Zo päť-šesť semien do jednej jamky. Aby aspoň niekde vyklíčili, na niektoré miesta ich musela vysievať aj tri razy, furt ich dačo v zemi zožerie.

Uhorky pestujeme na záhonovisku vedľa hokkaido tekvíc, pred ktorými ich musíme chrániť. Aby sa uhorkám dobre darilo, oporu im poskytujú betonárske oceľové siete postavené do „A“. Z každej strany máme po päť hniezd uhoriek, celkom teda tu dvadsať.

Zaujímavé je, že či vysadíme priesady alebo v rovnakom čase vysejeme semená, po krátkom čase sú všetky rastliny rovnako veľké. Keby sme mali istotu, že nám nič vysiate semená na záhone nevyžerie, asi by sme s prípravou priesad uhoriek doma prestali, ušetrili by sme si trochu času, teda najmä Olinka.

Ďalších päť hniezd máme v rohu pozemku, tu najskôr podľahnú ataku plesne, horšie tu prúdi vzduch.

V júli už sme zberali takúto úrodu. Veľké uhorky často končili v komposte, pretože sme ich nedokázali v širokej rodine toľko jesť, koľko sa ich urodilo. Potom však stačilo, že sme v polovičke augusta dva dni veľké uhorky neoberali a pre zdravotné potiaže tri dni v záhrade neboli.

Celkom som naoberal do kompostu asi dvadsať kilo veľkých a prezretých uhoriek a na listoch sa objavili známky schnutia a/lebo plesne. Pritom so závlahou problém nie je, podpovrchovej vody tu majú uhorky aj tekvice dosť. Keď ale ostanú na rastlinách veľké uhorky, ktoré začnú žltnúť a dozrievať, rastliny zastavia nasadzovanie nových kvetov. Preto je potrebné veľké uhorky oberať, či už ich zjeme alebo skompostujeme.

Súvisiace:  Prvé paradajky nám zhnedli

Zdá sa, že niekoľko koreňov ešte nasadzuje nové mladé plody. Kým uhorky budú rásť, budeme ich jesť. Niektoré z pekných plodov samozrejme necháme dozrieť, aby sme mali semená aj pre budúce úrody.

Medzitým ale začali vo veľkom dozrievať paradajky a papriky, takže aj keď uhorky u nás končia svoju sezónu, čerstvej zeleniny máme stále dosť. V tomto období je radosť chodiť do záhrady, aj keď dosť času nám zaberá polievanie.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.