Záhrada v kopci

Začali sme posúvať plot

Keď sme kúpili starý sad, vedeli sme, že na ňom bude veľa roboty aj to, že na to budeme mať málo času. A že najskôr treba zrekonštruovať starý plot. Všetko sme stihli včas, ale výsledok našej práce sa nepáčil severnému susedovi. Nakoniec som musel pristúpiť k posunutiu 125 m dlhého plota.

Na celom sade bolo vidieť, že vyše desať rokov sa oň nemal poriadne kto starať. Posledných šesť rokov sa v ňom pásli ovce, aby sa tráva nemusela kosiť. No ploty boli v katastrofálnom stave.

Oplotenie sadu pozostávalo z dvoch častí. Spodná, asi 50 m dlhá, priliehajúca k stodole, bola stará asi 70 rokov. Pletivo bolo fakt staré, štvorcové zo zvinutej dvojice drôtov, krehké a lámalo sa pri pokuse ho napraviť. Vrchná časť stará asi 50 rokov bola z klasického kosoštvorcového pletiva, na oboch stranách sadu použiteľné, len na juhu už pletivo ležalo na zemi. Všade boli staré drevené stĺpy, kotvené v zemi väčšinou za nejakú hrču po konári a s kameňom. Tie, ktoré v zemi držali, bol aj problém vybrať, ale takých bolo zopár. Veľká väčšina stĺpov bola vykrivená, najmenej polovica pri zemi odhnitá a viac pletivo držalo stĺpy, než naopak.

Takže sme najprv takéto stĺpy podopreli, aby boli aspoň trochu rovno, a potom sme k pletivu postavili oceľové stĺpy na zemných skrutkách v pravidelných rozostupoch. A k nim sme toto stávajúce pletivo fixovali a odstraňovali drevené stĺpy. Takže sme nerobili nový plot, len sme menili stĺpy. Okrem spodnej časti na severe, kde sme po postavení stĺpov to staré lámajúce sa pletivo odstránili a zavesili nové uzlové. Celé nám to trvalo od apríla do augusta.

V priebehu prác ma raz zastavil severný sused, že by chcel so mnou hovoriť, ale nepovedal o čom ani nedokončil tému. Až neskôr, keď už sme mali plot hotový, sa k nášmu rozhovoru vrátil (nebýva na pozemku, len tam dochádza a užíva jeho plody). Že vraj máme plot krivý. Dohodli sme si stretnutie u neho na lúke (susedí s nami aj na západe) a pri pohľade z diaľky bolo vidieť, že plot naozaj ide do oblúka na sever.

Údajne zisťoval, ako sa to mohlo stať, že plot je do oblúka a vraj mu tvrdili, že by to mohlo byť posúvaním pôdy pri oraní, ale vraj nie tak veľa.

Na babské reči nie som. Zavolal som do geodetickej firmy a objednal premeranie nových stĺpov starého plota so zmeraním odchýlky od katastrálnej hranice. O niekoľko dní neskôr som sa zastavil v geodetickej kancelárii, kde mi ukázali podrobne, kde ktorý stĺp o koľko sa odchyľuje od hranice zakreslenej v katastrálnej mape. Maximálna odchýlka dosahovala 1,6 m v mieste, kde starý a nový plot bývalého majiteľa sa stretali.

Súvisiace:  Anglický trávnik rozhodne neplánujeme

Pri oprave plota sme dbali, aby sme ani náhodou nevysunuli nový stĺp cez pletivo na sever, v prípade pochybností sme ho dali radšej desať centi dovnútra nášho pozemku. Pár centimetrov nám nemôže chýbať, hovoril som svojim pomocníkom pri oprave plota. Plot síce nebol ako keď strelí, ale chcel som sa vyhnúť budúcim možným problémom. Nevyhol.

Podľa geodetov a podľa hraníc v okolí majú všetky pozemky v tomto úseku na línii tri hraničné body, do tupého uhla. Nie sú to obdĺžniky. Až tento je priamy s dvomi bodmi na celej dĺžke a aj ostatné od neho južne. Ale len od osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia! V tom čase jednak prebiehalo nové zameranie v katastri, jednak aj tak súkromné vlastníctvo neexistovalo, spoločnosť tolerovala len osobné vlastníctvo alebo socialistické vlastníctvo v osobnom užívaní. Skrátka sa niekomu lenivému nechcelo stúpať po lúke, zameral len spodný a horný bod. A narovnal hranicu pozemku, hoci plot už sedemdesiat/päťdesiat rokov ležal úplne inde. Nasrať do rúk a týždeň nepustiť k vode.

Náš dobrý sused nemá tieto pozemky odjakživa. Ten severný kúpil pár rokov pred tým, než sme kúpili záhradu. Teda nekúpil ho osobne, ale je v rodine. A nie je to jediný pozemok, nejaké skúsenosti s ich kúpou už má. Hlava mi neberie, že by si nezistil už vtedy, že plot je inde, ako je oficiálna hranica. Ale nič nepovedal. Bál sa ozvať starej panej? Alebo mu to bolo jedno, mal s tým nejaké plány? Aj u nás sa ozval neskôr, dal si na čas, počkal kým plot dokončíme. Zato teraz je netrpezlivý, aj nedávno sa pýtal, kedy to bude hotové. Desať rokov mu to nevadilo, ale zrazu áno? Čo je za tým?

Keď mi povedal, že je plot krivo, zastavil som dokončovacie práce na ňom. A po overení u geodetov som už nepokračoval vôbec. Musel som si vyriešiť svoje záležitosti vrátane zdravotných, chystal som sa už na jar, ale musel som počkať na túto jeseň.

Nakúpil som pár nových stĺpov, zemné skrutky som mal v zásobe. Podľa výkresu zamerania hranice som osadil spodný stĺp pri stodole a na línii k hornému stĺpu osadil dva značkovacie stĺpy. A natiahol medzi nimi pevný špagát. Predtým som však popri plote odstránil náletové dreviny a najmä černice a vykosil trávu na drn, rovnako v línii nového plota. Medzi novými stĺpmi som na zem položil ostnatý drôt. Uvoľnil som pletivo od stĺpov, vybral stĺpy, zasypal jamy zeminou a pritiahol pletivo s napínacími drôtmi k novým stĺpom.

Súvisiace:  Podopreli sme stĺpy starých plotov

Využil som pekné počasie koncom septembra a začiatkom októbra, pomocou Motúčka navozil materiál aj náradie a každý pracovný deň presunul medzi 4 a 6 stĺpmi. Najviac dali zabrať stĺpy so šikmými vzperami. Dostal som sa do polovičky celého plota, keď sa ozval môj chrbát a onedlho sa aj pokazilo počasie. Ale aj tak som spokojný. Urobil som celkom dosť, sám a musím povedať, že to išlo oveľa lepšie, ako osádzanie pôvodných stĺpov k starému pletivu. Prečo? Pretože vyrovnávam vlastne dva trojuholníky do priamky, každý stĺp je viac a viac vzdialený od pletiva a teda nič mi nebráni v zakrúcaní vrutov do zeme dvojmetrovou tyčou. Mám na robotu skrátka viac miesta, ako sme na to mali pred tromi rokmi.

A ani ma to okrem času nič nestojí. Tých päť kúpených stĺpov a vrutov mi na konci roboty zase ostane a môžem ich použiť zase inde, ak bude treba. Viete si ale predstaviť, že by som osádzal do dier v zemi drevené stĺpy starou metódou alebo kopal či vŕtal jamy a stĺpy betónoval? Nie len, že by bolo ťažké ich vyberať, že by bolo náročné kopať nové jamy, ešte by mohla chýbať zem na zásyp a kto by dával dole betón z oceľových stĺpov? To by len bolo škodoradosti od suseda, čo? 😉

Takže ak bude niekde nový plot, tak najprv prídu geodeti a pošlú oficiálne listy každému.

Keď som dal chrbát zase trošku do prevádzkového stavu, skočil som do sadu na hodinku či poldruha s kliešťami a viazacím drôtom. Pri premiestňovaní som pletivo provizórne chytal k stĺpom na niekoľkých miestach, teraz som najprv napol vodiace drôty a potom bolo potrebné pletivo pri zemi fixovať drôtom k jednému z drôtov (k strednému a vrchnému je fixované už od začiatku), a po vyrovnaní na výšku ukotviť aj k stĺpom. Staré drôty viem použiť na kratšie kúsky k napínacím drôtom, na stĺpy mám zásoby z lacnejších čias. Používam štipačky, učím sa drôtovať. Stĺpov je celkom päťdesiat, mám na čom trénovať :o)

Pletivo je na niektorých miestach zhnité, ako ležalo v tráve či v mravenisku. Takže ho musím vyštrikovať drôtom 2,5 mm, aby som ho zacelil. Zase sa niečo nové naučím. A keď budem mať hotový spodok, príde na rad ostnatý drôt na vrchy stĺpov, lebo srnčej zveri je v okolí neúrekom.

No stále nebude koniec. Ešte ma čaká druhá polovica plota a samozrejme severná bránička, ktorá bola pre ľudí odjakživa. Nebola nikdy a nie je ani teraz zamknutá, nie je to proti ľuďom postavené, je to proti zveri. A ešte mi ostal drevený stĺp, pôvodný starý asi sedemdesiat rokov.

Súvisiace:  Poľský dotačný nezmysel

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.