Záhrada v kopci

Kúpili sme záhradu

Máte pocit, že sa jedná o retro článok? Veď o kúpe záhrady som na tomto webe písal pred štyrmi rokmi. Áno, písal. A teraz môžem písať znova. Veci sa tak nejak vyvinuli, že po štyroch rokoch začíname znova. Hoci vieme, že dva razy nevstúpime do tej istej rieky.

Olinka veľmi rada rozširuje sortiment ovocných stromov a drevín. Sleduje novinky na internete, televízii aj v magazínoch. A objednáva ich. V čase eshopov a kuriérov to nie je žiadny problém. Objednáte večer a o pár dní kuriér dovezie. Ale čo potom s tým?

Naša záhrada je mnohonásobne väčšia, ako bývalá záhradka v záhradkárskej osade. No aj tak sa nám podarilo ju za štyri roky takmer celú zaplniť rastlinami. A tak keď Olinka občas povedala „Toto si objednám“, tak som sa jej pýtal „A kam to dáš?“. Najčastejšie nové prírastky končili ako prenosná zeleň. V kalfasoch s tým, že neskôr im nájdeme nejaké miesto.

Nedávno mi Olinka len tak mimochodom povedala, že podľa jej známeho jedna zo susedných záhrad je na predaj a za zaujímavú cenu. Vždy, keď sme sa pohybovali na našej hornej lúke, vnímali sme, ako je niekoľko pozemkov zanedbaných a nevyužívaných a občas nahlas rozmýšľali, ako by sme ich vedeli využiť. Trávu ako materiál na mulč, aby sme nemuseli kupovať slamu, a pre ovocné stromy, aby sme mohli obnoviť staré odrody na veľkých stromoch. Bez váhanie som povedal: „Kúpme to!“ a za hodinku už sme sedeli u majiteľov a dojednávali podmienky predaja.

Koniec zimy je ideálny čas na kúpu pozemku. Kým začne jar, máte možnosť pozemok spoznať, upratať, rozhodnúť sa, čo kam dáte. Tak to bolo aj pred štyrmi rokmi. A tak nám to vyšlo aj teraz. Kúpili sme starý ovocný sad. Olinka môže ďalej objednávať nové stromky a kríky, pretože už to má kam sadiť 😉

Najskôr však musíme celý pozemok upratať. Nie len fyzicky poodnášať všetko, čo je po zemi, ale aj ošetriť staré stromy a odstrániť suché. Opraviť bráničky a ploty musíme urobiť celé nové. Z dvoch strán je totiž pozemok do voľnej prírody a hrozí, že by nám mladé stromčeky poškodila srnčia a jelenia zver.

Preto sa výsadba nových drevín odkladá na jeseň, až budú hotové ploty a bráničky, ktoré sú v žalostnom stave. Drevené koly sú sčasti celkom odhnité, mnohé držia len na starom pletive. A to na veľa miestach stojí len vďaka vrasteným náletovým drevinám.

Najskôr sme odstránili šípky z plotov a z čerešne a hneď po tom som provizórne opravil bočnú bránku za pomoci zemných vrutov.

Najviac práce asi bude so starými stromami. Niekoľko čerešní, orechov, hrušiek aj sliviek dlhé roky nebolo ošetrovaných, ak vôbec niekdy boli rezané. Na kmeňoch je množstvo suchých konárov a tiež takých haluzí, ktoré si konkurujú a zahusťujú korunu. Na druhej strane máme istotu, že už prvý rok nám táto záhrada prinesie svoju úrodu. Preto si výraznejšie zásahy necháme na neskôr, necháme sad aby sa prejavil. Sme zvedaví, aké odrody nám tu vlastne rastú.

Dole pri stodole, ktorá ohraničuje náš nový pozemok, budeme musieť tiež vyriešiť problém prebytočnej vody. A tiež otázku vody na polievanie, pretože tu studňu nemáme. Ale prioritou je naša prvá záhrada. Tam sa musíme postarať aj o ovocné dreviny, kvety a zeleninu a dokončiť niektoré stavebné úpravy. Na starý sad príde rad iba vo „voľnom čase“. Preto máme časový plán natiahnutý na dlhšiu dobu. Nová výsadba príde na rad až po dokončení oplotenia a aby nám práca tu nezaberala priveľa času, budú tu len ovocné dreviny a neskôr malý vinohrad. Kosba zrejme len dvakrát ročne.

Šesť rokov pasenia oviec zanechalo na pozemku svoje stopy. Dlhé roky sa sem neinvestoval nijaký čas ani prostriedky. Napriek tomu sa novej časti našej záhrady na dedine tešíme. Pre niekoho je to možno mnoho driny, pre nás je to veľa príležitostí. Pozemok je neďaleko našej záhrady, rovnako orientovaný, o niečo širší. Kto si prečítal článok, čo sme stihli za dva roky, tomu musí byť jasné, ako to asi bude o dva či tri roky vyzerať aj v tomto starom sade.

Samozrejme ani do tejto časti záhrady bez foťáku nechodím, tak nás budete mať možnosť sledovať. Teraz už máme dve záhrady v kopci.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

3 Komentáre

  1. Pingback: Vlastné čerešne chutia najlepšie | Moja záhradka

  2. Pingback: Keď jedna záhrada nestačí | Dobre a zdravo žiť ľahko

  3. Pingback: Vyberáme nové záhradné náradie na akumulátor - Moja záhradka

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.