Záhrada v kopci

Vzpery stĺpov na zemných vrutoch

O stavbe plotov na stĺpoch ukotvených v zemných skrutkách som tu písal niekoľkokrát. Rád používam tento spôsob, pretože výrazne šetrí námahu aj čas. Ale ploty to nie sú len zvislé stĺpy. Kvalitný plot potrebuje aj vzpery stĺpov, aby sa neohýnali. Ako sa to dá urobiť bez betónovania?

Pletivo má svoju váhu a keď namiesto zváraného pletiva použijete štvorcové pletivo, potrebujete aj napnúť dva či tri rady drôtov. A to je sila, ktorá dokáže krajné stĺpy pekne prihnúť k sebe. Ale aj zvárané pletivo sa dá došpanovať a to tiež na kolmosti stĺpov nepridá. Preto sa musia krajné stĺpy dvadsaťpäťmetrových balíkov pletiva alebo na rohoch plota opatriť vzperami.

Než som sa sám pustil do stavby svojho prvého plota v našej záhrade, zisťoval som si všetky potrebné informácie. Niečo od starých praktikov, niečo od dodávateľov plotových systémov. A porovnával ich so svojimi znalosťami strojáriny zo študentských čias. Teória hovorí, že akýkoľvek pevný spoj vystupujúcej konzoly sa prejavuje ako kĺb. Teda aj krajný stĺp plota vystupujúci zo zeme (či zemnej skrutky) sa v tomto mieste správa ako kĺb. Teda sa pod tiažou pletiva ohýba smerom k stredu plota. A preto aj opora stĺpa musí mať svoje parametre, aby bola účinná.

Preto sa za bežných okolností montujú šikmé vzpery krajných stĺpov plotov pod uhlom 60° a zapierajú sa vo dvoch tretinách výšky stĺpov. Pozorný čitateľ si ihneď položí otázku, kde sa meria, od ktorej základne, tých šesťdesiat stupňov? Niekto by mohol mať snahu merať uhol od zvislého stĺpa, ale správne je merať 60 stupňový uhol od roviny zeme. Potom má vzpera od stĺpa v mieste ich spojenia uhol 30° a zostáva nám 90 stupňový uhol medzi stĺpom a rovinou terénu. Pravda, ak máme terén vodorovný a stĺp sme montovali za pomoci stĺpovej vodováhy. Súčet všetkých uhlov trojuholníka je totiž 180°, matematické zákony totiž v tejto krajine platia.

šikmá vzpera stĺpa pre plot

Než sa však k takémuto výsledku prepracujeme, chvíľu to trvá. Ale naozaj len chvíľu, pretože ak staviame stĺpy plota na zemných vrutoch, nie je dôvod, aby sme aj šikmé vzpery stĺpov na nich nepostavili.

Šikmá vzpera by mala mať takú istú dĺžku, ako je dĺžka samotného stĺpa. Priemer vzpery by mal byť rovnaký, ako je priemer stĺpa, ale ak nestaviate vysoký plot s nadstavbou ostnatého drôtu (hmotnosť navyše), nič sa nestane, ak bude priemer rúry vzpery o stupeň menší. V našom prípade sú stĺpy priemeru 48 mm a vzpery 38 mm. Jediné, na čo treba pamätať, je to, že tenšie vzpery vojdú do zemných vrutov rovnakého priemeru, ako mali stĺpy, o niečo hlbšie, asi o sedem-desať centimetrov. Čo to pre nás znamená? Že vzpery budú o stĺpy opreté o kúsok nižšie, ako je dvojtretinová optimálna výška. A že v zemných vrutoch bude viac miesta na dopasovanie uhla vzpery. Lebo zavŕtať zemný vrut pod správnym uhlom nie je nič jednoduché a trochu vôle sa zíde 😉

Súvisiace:  Čo furt vymeriavate? Vari nemáte dosť?

vzpera stĺpa na zemnej skrutke

Čím teda začať pri osádzaní vzper stĺpov? Najskôr si vložte vzperu do zemnej skrutky a zmerajte, ako hlboko vojde do nej. Potom priložte vzperu k stĺpu pod správnym uhlom a o zmeraný kus posuňte vršok vzpery za stĺp. Spodný koniec vzpery vám potom ukáže na zemi, kam príde zemný vrut. Fotku nemám, robil som to sám a nemal kto fotiť 🙁

Potom je to už klasika. Zoberiete zemný vrut, montážnu tyč, zapriete sa špičkou vrutu o zem, točíte a tlačíte, kým sa skrutka nezavŕta do pôdy. Okom neustále kontrolujete správny uhol, oplatí sa občas do ešte nezavŕtanej zemnej skrutky vložiť vzperu a skontrolovať, či ide pod správny uhlom a či neuteká zo správne smeru, lebo vzpera sa má oprieť o stĺp, nie mieriť susedovi do záhrady 😉 Kým je v zemi len špička vrutu, vždy sa dá upraviť jej smer aj uhol pritlačením správnym smerom. Asi v polovičke závrtu už musíte montážnu tyč nahradiť malým kolíkom a montážnym kľúčom.

Keď si myslíte, že je už vrut na úrovni terénu, opäť vložte šikmú vzperu a skontrolujte, či je dosť hlboko na to, aby sa dala s miernym tlakom zaprieť o stĺp. V prípade potreby ešte nejaký štvrť či pol závitu pritočte.

Keď je všetko v poriadku, na stĺpe si označte, kam príde vyvŕtať diera pre spojovací kolík. Systém vrutov a stĺpov je dotiahnutý do konca, všetko je premyslené. Keď sa nebudete snažiť ušetriť pár eur za každú cenu a kúpite si tie správne šikmé vzpery, budú na svojom konci opatrené plastovou koncovkou a spojovacím hákom. Pri opretej vzpere o stĺp si fixkou označte miesto, kde vŕtať.

Pred vŕtaním si oceľovým jamkárom a kladivom označte stred diery, vrták vám potom počas vŕtania nebude utekať kade-tade a nepoškodíte si poplastovanú vrstvu stĺpa. Akumulátorovou vŕtačkou najskôr vyvŕtam dieru priemeru 2 mm. Tenší vrták by som ľahko zlomil, hrubšia diera ide na začiatok ťažšie. Potom už použijem vrták 8 mm, presne toľko je priemer spojovacieho háku.

hák

Spojovací hák je vymyslený tak, aby sa jeho zahnutý koniec dal vložiť do stĺpa, ale celý tam nespadol, má na sebe prelis. Takže sa nemusíte báť, že skončí v stĺpe a vy sa k nemu už nedostanete. Po vyvŕtaní diery v stĺpe zložite z háku na vzpere ochrannú čiapočku, odskrutkujete maticu M8 a vyberiete plastovú podložku aj samotný hák a ten vložíte do práve vyvŕtanej diery v stĺpe.

Súvisiace:  Pokračujeme s vŕbovými plotmi

hák vzpery v stĺpe

Na hák v stĺpe nasadíte koncovku vzpery, položíte plastovú podložku, nasadíte maticu M8 a kľúčom č. 14 zatiahnete. V závislosti od toho, ako presne ste zavŕtali zemnú skrutku aj dieru na hák budete možno trochu so vzperou lomcovať, ale vôľa vo vrute sa vám teraz zíde a mierne napruženie vzpery voči stĺpu tiež nie je na škodu.

spojenie vzpery a stĺpa

V tejto fáze vás čakajú už len dve veci. Najprv nezabudnite nasadiť plastovú čiapočku na závit háku (dobre pritlačte, pamätáte si ešte, ako to bolo nasadené, keď ste ju dávali dole?) a zasypať ostrohranným štrkom oceľovú vzperu v oceľovej zemnej skrutke.

kryt spojovacieho háku

Použitie o stupeň tenšej rúry, než stĺp a rovnakej zemnej skrutky vám dovolí použiť aj hrubší štrk frakcie 4-8, ktorý sa predsa len ľahšie kupuje, ako odporúčaný 2-5 do úzkej štrbiny medzi stĺpom a vrutom.

Hoci sa popis práce zdá byť dlhý, samotné osadenie šikmej vzpery na zemnú skrutku je jednoduché a rýchle. Verte mi, že namontovať vzperu mi trvalo kratšie, ako napísať tento článok. No verím, že vďaka nemu sa nebudete báť stavať ploty aj so vzperami na zemných vrutoch, pretože je to ľahké, rýchle, bez zbytočnej driny a pritom pevné. Dokážete to svojpomocne, nemusíte volať ani firmu ani živnostníka z dediny ba dokonca ani partiu kamošov. Zvládnete to sami, prípadne vo dvojici. A čo je hlavné, nemusíte hľadať rôzne provizórne riešenia, nemusíte zháňať partiu kopáčov ani betón miešať na mieste, nemusíte si tým betónom ohádzať stĺpy a potom sa dvadsať rokov pozerať na to, ako sú spodky stĺpov tým betónom oslintané.

Využitie zemných vrutov pre stĺpy aj šikmé vzpery vám umožní postaviť profesionálny plot vo vašej záhrade ľahko, rýchlo a bez veľkej námahy.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.