Záhrada v kopci

Nová studňa má aj zábradlie

Rekonštrukciu studne s rumpálovým kolesom som zakončil inštaláciou dreveného zábradlia. Na jednej strane opticky studňu znižuje, ale hlavne bráni pádu do nej a robí celý priestor bezpečnejším. A vďaka jednej vychytávke aj uľahčuje obsluhu studne.

Aj stará studňa bola dole obitá doskami a ja som chcel, aby sa nová studňa na tú starú trochu podobala. Samozrejme, že všetko má byť nové, z nového materiálu. Navrhol som zábradlie z dosák hrubých 20 mm a šírke 90 mm. Nechal som si ohobľovať štvormetrové kusy a po vyschnutí som ich narezal pokosovou pílou na potrebné dĺžky. Každá latka bola najprv napustená dvomi vrstvami olejom Belinka.

Takmer hotová nová studňa

Základom zábradlia sú dve vodorovné latky, jedna tesne nad zemou, resp. nad úrovňou základových hranolov studne a druhá vo výške 83 cm nad spodnou hranou hranolov. K zvislým stĺpom sú pripevnené dvojicou vrutov 5 x 50 mm.

zábradlie studne

Na vodorovné priečky sú pripevnené zvislé latky opäť dvojicou vrutov 4 x 40 mm, medzera medzi latkami je 22 mm. Tú som nemeral metrom, ale pri montáži som medzi latky vložil drevenú tyčku s touto šírkou. Aby vruty neboli po doskách zábradlia rozhádzané, vyrobil som si dve šablóny na vŕtanie. V jednej som vŕtal horné diery, druhou tie spodné. Do prvej robustnej šablóny som latku vkladal a vyvŕtal diery pre vruty, druhú som kládol na latku a vŕtal. Dorazy oboch šablón zaistili, že diery a teda aj hlavy vrutov sú v identických vzdialenostiach od okrajov latky aj v rovnakej výške po celej dĺžke zábradlia.

Keď boli latky naolejované, práca išla rýchlo od ruky. V jednej akuvŕtačke som mal predĺžený vrták 4 mm pre prvú šablónu, v druhej bežný vrták do dreva pre šablónu a v tretej uťahovací bit. Tak som nemusel strácať čas menením nástrojov ani čakaním na dobíjanie akumulátora. Záťaž som rovnomerne rozdelil medzi tri akumulátorové vŕtačky. Jediné, čo ma zdržiavalo, bol obmedzený priestor na sušenie olejovaných latiek, takže som celé zábradlie robil na etapy.

Šablóny na vŕtanie dier zábradlia

Minul som celkom dosť vrutov, aj keď som pevné zábradlie urobil len z troch strán studne. Zozadu, od susedovej stodoly, som si vymyslel otváracie dvierka. Jednak kvôli možnosti robiť v priestore studne občas poriadok, nech je tam dobrý prístup, jednak preto, že ma nebavilo pravidelne vyťahovať ponorné čerpadlo cez vysoké zábradlie.

Montáž dvierok na studňu

Zmeral som si hotovú studňu, narezal vodorovné latky a pripevnil ich zvierkami ku studni v správnej polohe. Potom som si narezal a napustil zvislé latky a pripevnil ich zopár na priečky. Krížom som dal jednu latu, upevnil zvierkami a takýto polotovar som preniesol do domu. Na stoloch v dielni v dome som dokončil dvoje dvierka v celosti. Zopár vodorovnými latkami som dorobil zvislé zábradlie tak ako na celú studňu plus dve šikmé zavetrovacie latky. V strede som dával zvislé disky od seba 2 mm ďaleko, inak ako inde 22 mm. Zmontované dvierka v celosti som pomocou štyroch oceľových pántov 150 mm dlhých pripevnil ku studni. Samozrejme to chcelo trochu vymeriavania a brúsenia. Dverce ku studni som fixoval dvomi gurtňami.

Súvisiace:  Voda je zelená, aj keď je modrá

Keď bolo závesy prišróbované ku studni, dal som dole gurtne a v medzere medzi strednými latkami som hornú a spodnú priečku rozrezal ručnou pílou. Dvierka sa mohli prvý raz otvoriť.

Rozrezanie dvierok studne

Aby sa mohli dvierka bezpečne zavrieť, kúpil som v meste dve haspry. Predtým som ale prešiel tri obchody, kým som kúpil aspoň trochu niečo také, čo som chcel.

Závora na dvierkach studne

Haspry sú zvnútra, aby nezavadzali, nedalo sa za ne zachytiť. Vrchná vodorovná je s pružinou, aby sa ani náhodou dvierka neotvárali.

Závora na ľavej časti vrátok

Pri bežnom používaní sa otvárajú len pravé dvierka, keď treba studňu vyčistiť, otvoria sa aj ľavé dvierka. Na spodný základový hranol je pripevnený nový kus dreva, do ktorého je pripevnená zarážka haspry aj sa naň kladie čerpadlo. Keď bude treba, dá sa vymeniť a pritom základ ostáva stabilný.

Na fotkách je vidieť aj madlo na vrchu zábradlia. Je zo smrekového dreva. Celá studňa je totiž zo smrekovca, ten má tendenciu púšťať smolu. To ho síce robí odolným, na druhej strane sú z toho lepkavé ruky. Preto je vrchné madlo urobené zo smreku. Je síce menej odolný, ale tiež ošetrený Belinkou, ale bude vždy čistý. Okrem toho, že dovoľuje oprieť sa o studňu bez rizika znečistenia má aj hornou frézou zaoblenú vrchnú vonkajšiu hranu. Nebude sa zarezávať do ruky a tiež z nej ľahšie odtečie voda.

Madlo z latky 4×5 cm tiež prekrýva rezné hrany zvislých dosák zábradlia, čím ich chráni pred znehodnotením dažďovou vodou. K studni je pripevnené vrutmi a pomocnými uholníkmi.

Nová studňa je hotová. Na jar uložíme staré rumpálové koleso s reťazou a vedrom a môžeme si vodu vytiahnuť aj vedrom, keď sa nám nebude chcieť pre pár litrov inštalovať elektrické čerpadlo.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.