Záhrada v kopci

Anglická hmla

Prichádzame si tak jedno jesenné popoludnie autom do záhrady a už z diaľky vidíme, že hoci všade naokolo je jasno a slnečno, dolinu, kde je „naša“ dedina a naša záhrada, zahaľuje hmla. Čo už. Dnes som chcel brať aj foťák a pofotiť jeseň v záhrade, ale nechal som ho doma. Aspoň mi to nebude ľúto.

Minimálne na troch miestach vidno stúpajúce komíny bieleho dymu. V záhradách sa upratuje. A keď prídeme k bráne, tak je nám jasné, že naša susedka, ktorá minule pálila burinu rovno za múrom a pod strechou nášho domu, čím nám aj vnútro domu dokonale vyúdila, dnes páli na malej záhradke cez cestu a aj ďalší sused si dnes naplánoval zveľadenie svojho pozemku.

hmla

Nevadí mi, že je nejaký zákon proti páleniu a ľudia si o tom myslia svoje. O tom zákone si myslím aj ja svoje. Je mi len ľúto, že ľudia vyhadzujú svoje peniaze von oknom, či poniektorí priamo do potoka. Burinu či zvyšky rastlín, ktoré už nedajú úrodu, na konci lete odstránia a spália, namiesto toho aby ich použili na mulč, zlepšili si pôdu, zabránili burine v ďalšom raste. Sused ich dokonca vozí fúrikom do potoka, posiela ju Maďarom, ako sa zvykne smiať. Nemulčovanú pôdu musia na jar rotavátorovať. A potom prihnojovať. Kocúrkovo.

Biely dym je vedľajším znakom. Horšie je, keď niekto priloží kus plastu. V dedine pritom je zberný dvor aj pravidelný zber plastov. No niektorí sú takí leniví či skôr takí tupí, že plasty radšej spália. Na kope alebo v sude. A ten smrad je teda iný, ako z horiacej buriny či starého sena. Im to nevadí? Im z toho dom nenapáchne?

Našťastie sme mali na pláne vyčistiť černičie na hornej lúke, tak sme boli nad londýnskou hmlou nad našou dolinou.

4 Komentáre

  1. Ivana

    Zdravím, no to pálenie prebieha aj na našej dedine, naposledy sa vietor otočil a dym som mala aj v dome. Manžel tiež chce páliť burinu, ale ja sa snažím všetko zkompostovať a namulčovať. Jedine teraz mi vznikla hromada buriny z dôvodu, že na roli, ktorú mi pohnojilo družstvo vyrástla burina, semienka sa tam dostali z hnoja a nakoľko som burinu trhala už tesne pred vysemenením, skôr som nestihla, nemohla som ju použiť na mulč. Ale aj tu mám riešenie rozhádžem ju na role ďalej, to zaorú a aj tak budú postrekovať na jar. S tým nič nenarobím, vlastnú časť už nechcem postrekovať. A to pálenie plastov a neseparovanie odpadu je hrôza. Snažím sa na separovanie prehovoriť rodinu priateľov a kolegov, ale stále to nestačí, a pritom je to také jednoduché len treba troška chcieť :). Pekný deň prajem.

    1. Záhradník (Autor článku)

      Viem pochopiť, že v minulosti nebol organizovaný zber odpadu, takže sme v záhrade našli už všeličo. Čo sa mi ale ťažko chápe, že ľudia pália nie len burinu, konáre, ale aj plastové obaly, hoci by ich mohli odviezť do zberného dvora zadarmo a len kúsok, a robia smrad nie iba susedom, ale hlavne sebe. Im ten dym a smrad nevadí? Im nesmrdí v dome? Oni neperú bielizeň a nesušia ju vonku? My večer ideme domov, ale oni tu žijú!

      1. Martin

        Ahojte. Aj ja kompostujem, čo sa dá, len neviem – môžem dať do kompostu napr. rajčiny – celú rastlinu a plody, keď sú napadnuté plesňou? nemôže sa pleseň následne dostať do pôdy? Ďakujem za odpoveď.

        1. Záhradník (Autor článku)

          Pri správnom kompostovaní sa materiál zahrieva a plesne hynú. My teda aj rajčiny dávame kompostovať. Samozrejme, že kompostujeme to všetko viac, ako rok, žiadne umelé urýchľovače nedávame. Zato pár krát do roka žihľavy po vylúhovaní alebo prelejeme žihľavovým kvasom (4 týždne).

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.