Záhrada v kopci

Spevnili sme mokrý trávnik

Hospodárenie s vodou je alfa a omega záhradníčenia. Väčšina ľudí má problém s nedostatkom vody, u nás to bolo skôr naopak. A hoci sme urobili mnohé opatrenia už na začiatku, občas sa vyskytli situácie, kedy nám prebytok vody v záhrade vadil.


O problémoch s vodou v záhrade som už písal. Odvodňovacie stružky sa osvedčili, hoci ich musím aspoň raz ročne prečistiť a prehĺbiť od nánosov. Aspoň do doby, kým natrvalo nezakopem drenážnu rúru do štrkového lôžka aj tu hore.

Občas tu býva mokro

Ale ak je viacej daždivo a my máme viacej práce a stále tu chodíme, tak sa v mokrej tráve vychodia chodníky a objavuje sa hlina, nám sa tu šmýka. Stačí taký daždivý týždeň a škaredo tu je aj mesiac potom.

Dosýpanie drevnou štiepkou z vŕb je riešením len dočasným, vysypanie štrkom som zamietol úplne, rovnako ako betónový chodník. Samozrejme ma napadli aj betónové zatrávňovacie dlaždice, ale už mám dosť nadrapovania sa s ťažkými bremenami v záhrade. Hľadal som iné riešenie.

Objavil som plastové zatrávňovacie dlažby. Žiaľ ich princíp je rovnaký ako u tých betónových. Zobrať vrstvu trávy dole, urovnať terén, vyrovnať a spevniť štrkovú vrstvu… Mám aj inú prácu, ak už nechcem v našej záhrade oddychovať. Našťastie, medzi všetkými sa vyskytuje aj zatrávňovacia dlažba Terra-grid, ktorú stačí položiť na trávu a zatlačiť.

Tak sme skusmo objednali 30 kusov, majú rozmer 30 x 30 cm, vyšlo nám to na šírku 60 cm a dĺžku 4,5 metra položené v dvoch radoch. K sebe sa spájajú jednoduchými klipmy.

Nepoužil som žiadny valec, jednoducho som sa po dlaždiciach prešiel a tam, kde aj po dvoch dňoch bol hrb, položil som nejaké závažie. Na rozdiel od ostatných dlaždíc na spevnenie trávnika sú zospodu ostré, nemajú nijaké plochy a do trávnika sa zatlačia, najmä keď je mokro.

Po polroku takmer plast nevidno

Od marca sa medzery medzi okami dlažby zaplnili materiálom a my sme chodili po pevnej ploche. Dlažbu takmer nebolo vidieť. Len sa nám zdal chodník úzky, hodilo by sa ho rozšíriť. Lebo hneď vedľa stále bolo blato.

A tak som začiatkom novembra využijúc povinné neplatené voľno v zamestnaní, odkryl pravý okraj plastového chodníka v tráve a dal sa chodníku pridať 30 cm na šírku. Na to už sa pohodlne vojdeme aj s Motúčkom. Pomocou malého ploskorezu som vyhrabal trávu a hlinu a vyhĺbil plytký járček, aby som tam dostal spony nových kusov.

Súvisiace:  Máme vodu

Z dokúpených 30 kusov som vyčlenil niečo na chodníček pri studni a vydalo mi nie len na rozšírenie chodníka pri dome, ale aj na jeho predĺženie o symbolických 30 cm.

Pomocou malého pajsra som postupne podvihol pôvodné dlaždice, aby som zospodu dostal pod ne spony tých nových.

Začal som zhora, od západu, aby sa mi staré dlaždice neporozopínali. Takto mi dvíhaná dlaždica cez sponu podvihla aj kraj tej spodnej. Položenú spojenú novú dlažbu som položil vedľa starej a postupne podkladal sponu pod pôvodnú dlaždicu.

Rozšírený chodník sa začal predo mnou rysovať. Aby som dobre zaistil spojenie dielov, opäť som použil malý pajser a zospodu zacvakol spony do starých dlaždíc.

Podvihnutím dlaždice zapadla jej spona do starej dlaždice

Teraz už ostalo len sa pár razy dobre poprechádzať po položených zatrávňovacích dlaždiciach, nech sa dobre zaboria do mokrého trávnika.

Celé som to mal hotové za poldruha hodiny.

Už len dorovnať priehlbinky vedľa chodníka (napríklad nánosmi z odvodňovacieho jarčeka či trochou štiepky z vŕb, ktorej onedlho bude nadostač) a vynovený chodník bude slúžiť k plnej spokojnosti. Nie len, že sa nebudeme v dažďoch brodiť bahnom, hlavne sa tu nebude šmýkať. A tráva sa dá kosačkou aj vyžínačom na plastových dlaždiciach dobre kosiť.

A pri studni sa lepšie teraz prejde

Nad odvodňovacím chodníkom pri studni sa už tiež nešmýka. Mierny svah je tu pokrytý ostatnými dlaždicami, ktoré sa postupne vnárajú do trávnika. Aby nikam neušli, sú do trávy prichytené 375 mm dlhými a 4 mm hrubými pozinkovanými hákmi pre sádrokatónové stropy na niekoľkých miestach.

Práca s plastovými dlaždicami je ľahká, pohodlná a rýchla a keď bude treba, jednoducho ju z trávy vyberiem.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.