Ako burinu označujeme rastliny, ktoré v záhradách rastú samé, nepestujeme ich a podľa nášho názoru zaberajú miesto rastlinám takzvane kultúrnym, ktoré pestovať chceme a na ktorých rast vynakladáme, na rozdiel od buriny, značné úsilie. Odveký boj záhradkárov s burinou je nekonečný. Do boja s burinou sme sa pustili aj my hneď, ako zo záhrady zmizol sneh a dalo sa v nej pohybovať. Najmä podľa fotiek z jesene sme vedeli, čo kde rástlo, kým bola záhrada zelená.
Mnohé rastliny, ktoré sú označované ako burina, môžu byť užitočné alebo prospešné. Niektoré z nich sú vhodné aj ako potravina pre ľudí alebo domáce zvieratstvo, niektoré môžu poslúžiť ako biologická ochrana rastlín a stromov. Takou rastlinou je aj pŕhľava, alebo ak chcete žihľava. No keď je pŕhľavy v záhrade priveľa, treba s ňou „zatočiť“.
Takže prvou prácou v záhrade, ak nerátam vymeriavanie a určovanie pozícií pre stromy kríky, vybavenie a iné, bolo odstránenie prebytočnej pŕhľavy. Rastie takmer všade pri múroch, pri našom dome aj za múrom susedovej stodoly. A tiež spod plota z pletiva, trčali z nej teraz len suché a dlhé byle. Priateľka sa dala do jej vykopávania. Práve pri tom plote to bolo celkom náročné. Pletivový plot je starý, drží len z dobrej vôle, kovové stĺpiky sú v zemi vykývané, staré drevené odhnité. A do toho všetkého sa rozpadáva pletivo, dole sú z neho kúsky, o ktoré sa motyčka zasekávala.
Pri múre stodoly, ktorá je hranicou pozemku, sa pri vykopávaní pŕhľavy a jej koreňov našli zase kúsky škridlí, kusy omietky alebo kamene. Takže odstránenie buriny bolo po celý deň sprevádzané s odstraňovaním odpadu. Ten sme zbierali do vedierka a po skončení práce odviezli a vyhodili do kontajnera. Podľa toho, čo stále na pozemku nachádzame, tých vedierok ešte zopár bude 😉
Pŕhľavu a jej korene sme sústredili na malé kôpky. Nič čo na pozemku vyrastie, neodvážame ani nijak nelikvidujeme. Rovnako tak nájdené rôzne kusy dreva, pravdepodobne bývalé stĺpiky plota alebo kolíku ku stromkom, sme sústredili na jedno miesto. Staré drevo sa stane súčasťou vyvýšených záhonov a bude tak kompletne recyklované. Burina skončí v komposte.