Záhrada v kopci

Ako rastie zelenina na vyvýšenom záhone

O vyvýšenom záhone som tu napísal v podstate malý seriál. Od počiatkov jeho budovania až po sadenie priesad do neho. Odvtedy som sa ale na túto tému odmlčal. Teraz to napravím ďalším pokračovaním. Rastliny vo vyvýšenom záhone už dnes vyzerajú úplne inak.

Len pripomeniem, že vyvýšený záhon má:
– brániť premočeniu koreňového systému pri silných dažďoch a vysokej hladine spodnej vody
– vytvoriť priestor s vysokým zastúpením živín recykláciou materiálu zo záhrady
– zvýšenou teplotou rozkladajúceho sa obsahu záhona predĺžiť vegetačnú dobu rastlín v záhone
– ušetriť námahu záhradkára zvýšenou úrovňou terénu

Vyvýšený záhon som budoval s predpokladanou životnosťou desať rokov. Samozrejme s postupným doplňovaním substrátu, pretože procesmi vo vnútri záhona sa jeho úroveň bude postupne znižovať. Na to využijeme zásoby slamy, sena, drevnej štiepky aj hliny.

gazdiná a jej zelenina

Takto vyzeral vyvýšený záhon po jeho dokončení a osadení rastlinami. Bolo to v polovici mája. Najviac miesta dostali paradajky kríčkové, paradajky divé, papriky, kaleráby, baklažán. Najmä paradajok sa v sadbovačoch zo semien vyvinulo oveľa viac, ako sme očakávali.

Všetka zelenina po osadení a zamulčovaní slamou dostala prírodnú vlahu z dažďov a začala rásť doslova ako z vody. A z ovčieho hnoja zo strednej vrstvy vyvýšeného záhona 😉

vyvyseny zahon

Takto to vo vyvýšenom záhone vyzeralo po mesiaci od jeho osadenia. Bujneli najmä divé paradajky a do záhona išla prvá bariéra, ktoré som vyrezal a nafarbil z kari pletiva, betonárskej oceľovej zváranej mreže.

vyvýšený záhon

O desať dní už bolo oporných mreží v záhone viacej, lebo divé paradajky boli schopné zadusiť všetko okolo seba a trpeli najmä okrajové papriky. Záhon sa zmenil na paradajkovú džungľu. Ako jednoducho sa budú paradajky oberať po stojačky vo vyvýšenom záhone ukazuje fotografia spokojnej domácej pani.

Koncom júna sa začali ukazovať prvé plody paprík. Rástli aj paradajky, aj divé aj kríčkové, ale stále sa nemali k dozrievaniu. Koncom júna sme začali rastliny na vyvýšenom záhone polievať, pretože dlhé obdobie bez dažďa zanechalo stopy aj tu, hoci hrubá vrstva mulču bránila rastu buriny a vysýchaniu substrátu. Susedia v bežných záhonoch už týždne pravidelne polievali svoje záhony, nám stačilo ich len kontrolovať.

K zberu prvých paradajok došlo tesne pred prvou polovicou júla. Teplé slnečné počasie a pravidelná zálievka priniesla prvé plody.

zahon

Divé paradajky majú pekne vyvinuté strapce, aj kríčkové paradajky majú veľké, ale zelené plody, dokonca aj baklažány sa pekne tvarujú a rastú. Zopár kalerábov som zjedol, niektoré ale uschli, nejak sa im hore nepáčilo. V priebehu dvoch mesiacov klesla hladina substrátu asi o desať centimetrov, na jeseň po zbere úrody ho budem musieť doplniť.

Súvisiace:  Naše papriky

Dobrá a kvalitná pôda aj dostatok vlahy podporujú všetku zeleninu vo vyvýšenom záhone. Olinka doteraz v starej záhrade nikdy nemala tak veľké a tak bohato obsypané rajčiny či papriky.

vzahon

Najchutnejšia je zelenina, keď si ju odtrhneme a aj hneď zjeme priamo v záhrade. S ugrilovanou klobáskou chutí naozaj skvele. Takže sa tešíme, keď dozrejú ďalšie papriky a pridajú sa aj paradajky. Celkom určite si uvaríme aj lečo.

2 Komentáre

  1. Anya

    dávate cenné skúsenosti a rady ……… neviete mi poradiť, čo robiť s trvale zamokreným svahom ?
    Vysoká hladina spodnej vody, doteraz sme iba kosili trávu, asi 3 roky máme vysadené stromky /vrba, breza, borovica, javor/ , ale voda je neústupná a rok čo rok sa „mláky-močariny“ rozširujú, pozemok je aj odvodnený.
    Nadm. výška cca 800 m.

    Dakujem za radu a názor.

    1. Záhradník (Autor článku)

      Takto z voleja Vám neviem odpovedať. Treba vedieť, odkiaľ sa tá voda berie, aká je hrúbka humusu a aká nepriepustná vrstva je pod ňou, aký je sklon svahu, jeho orientácia a podobne. Ale určite by bolo lepšie, keby ste svoju otázku položili pod článkom, ktorý sa venuje rovnakej téme, nie zelenine. Tam by sme to mohli lepšie rozobrať.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.