Záhrada v kopci

Biele lepové dosky

Zdá sa mi to alebo je to naozaj, že tento rok prišla jar nejak skoro? V priebehu pár dní rozkvitli nie len trnky po kopcoch, ale aj ovocné stromy v záhrade. A na tú nádheru sme nečakali len my, ale bohužiaľ aj škodcovia. Kvety stromov treba chrániť.

Biele kvety na stromoch sú lákadlom pre mnohých škodcov, vábia hmyz vložiť do nich svoje vajíčka. A my máme po úrode. Jedným z možných riešení sú falošné lákadlá, pasce na nich. Biele lepové dosky by sa mali na stromy rozvešať tak dva týždne pred tým, než ovocné stromy rozkvitnú. No ale či sa to dalo tento rok stihnúť, keď všetko nabralo taký rýchly spád? Ešte nedávno mrzlo a zrazu sú na teplomeri cez deň dvadsiatky.

Lepové dosky lákajú škodcov

V každom prípade sme aj my rozvešali biele dosky s lepivou vrstvou na stromy. Svojou farbou lákajú drobné mušky podobne ako kvety, len už ich zo svojich osídiel nepustia. Keď sú rozvešané skôr, než stromy úplne rozkvitnú, dokážu lepivé dosky vychytať veľké množstvo škodcov a tým výrazne znížiť riziko napadnutia kvietkov. A kto používa na ochranu úrody chemické postreky, pre toho sú lepové dosky indikátorom výskytu škodcov a ich množstva. Podľa toho sa vie zariadiť, či vôbec striekať stromy.

Tak ako v zime sme mali nabielené stromy najprv len dvaja a neskôr traja susedia z celej ulice, aj biele lepové dosky máme zase len my. Je možné, že niekto strieka stromy bez ohľadu na množstvo škodlivého hmyzu alebo že stromy nechráni nijak. Z doterajších skúseností som náchylný domnievať sa, že pravdepodobnejšia bude druhá varianta. Fatalizmus vládne tejto doline a potom sa nemôžeme čudovať vysokému výskytu škodcov. Mám rád síce „bio“, ale nič sa nemá preháňať.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.