Záhrada v kopci

Celkom dosť orechov

Koncom tretej sezóny sa začína ukazovať, s akou úrodu môžeme rátať. A pretože sme dôraz kládli na začiatku na dlhoveké rastliny, začínajú rodiť ovocné stromy a kríky. Nedávno som písal o prvej úrode gaštanov, ale to nie je jediný druh suchých plodov, ktoré pestujeme.

Pod pojmom „ovocný strom“ si ľudia predstavujú jablone, hrušky, slivky či čerešne. Všetko chutné ovocie, ktoré sa len s ťažkosťami skladuje dlhodobo. Treba ho skonzumovať krátko po zbere alebo náročne spracovať. Náročne na čas aj energiu. Samozrejme, že takéto stromy máme aj my vo svojej záhrade a celú sezónu si pochutnávame na ich plodoch. Takže nás zaváranie nemusí trápiť 😉

Medzi prvými stromami sme vysadili aj mladý orech. Vlastne to bol len prútik. Dnes sa už pekne rozrastá do veľkorysého priestoru kúsok od gaštana, ktorý sme mu vyhradili. Je to orech seifersdorfský. Kúsok nad ním, už za stredným deliacim plotom pri lavičke je ďalší orech. Na začiatku to bol taký nenápadný stromček, ale tiež sa vyvinul do krásne urasteného orecha s polmetrovými ročnými prírastkami. Ide o semenáč, ktorý vlani mal pár orechov, ale tento rok bol obsypaný veľkými bujakmi. A hneď vedľa nám spadne k plotu pár orieškov aj zo stromu, ktorý rastie v záhrade susedom.

Lavička pod orechom

Ďalší spoločný orech máme pri nádrži na vodu. Rastie na našej strane hranice, ale korunu má tak na polovicu u nás a polovicu u susedov. Nemáme spory, každý si zoberie orechy, ktoré spadnú na jeho pozemok. Chudák mal kmeň zaškrtený drôtom, ktorý k nemu fixoval plotový dielec. A hoci som hneď na začiatku drôt odstránil, rana po ňom nie je úplne zacelená. Ale strom prosperuje a bohato rodí.

A do tretice tretie miesto s orechami je pri studni. Zo susedovej strechy tam padajú také malé oriešky z velikánskeho stromu vo dvore.

Celú jeseň sme orechy pod stromami zbierali a sušili, najmä v malých sieťkach. Po ochladení sme ich zobrali domov a dosúšali v bedničkách. A kontrolovali, z ktorého stromu aké orechy sú akej kvality a chuti. Až na tie „studňové“ sa všetky veľmi ľahko rozbíjajú a lúpu.

Veľa ľudí má orechy za pochutinu a ako surovinu na zdobenie zákuskov a tort. No pre nás je to bežná potravina. Večera to nemusí znamenať len kus mäsa a knedle. Dve hrste sušených jabĺk a hrsť lúpaných orechov vás tiež zasýti, len nezabudnite sa dostatočne napiť vody. Z takéhoto množstva orechov samozrejme nedokážeme prežiť zimu bez nákupov v obchodoch, ale to ani nie je cieľom, navyše stromy stále rastú 😉 Ale mať na stole misku nalúpaných, prípadne zľahka opražených vlastných orechov je príjemné.

Jediný problém je, že niektoré orechy sa nám nezmestia do luskáčika. Preto ich Olinka naložila do sáčka, prekryla utierkou a na doske na krájanie mäsa zľahka presvedčila kladivkom, aby opustili škrupinu 🙂

Za misku plodov už máme aj z našich malých liesok. O pár rokov budeme mať na zimu suchých plodov za bedničky.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.