Záhrada v kopci

Zakladáme vinohrad

Hrozno nám chutí. Olinka ho pestovala aj vo svojej starej záhrade. Takže malý vinohrad nesmel chýbať ani v tejto záhrade. Pri vymeriavaní sme mu vyhradili miesto a neskôr sme sem začali sadiť jednotlivé korene. Postupne vytvoríme miesto, kde si naberieme pre chuť zo všetkých farieb a druhov hrozna.

Víno nerobíme a ani neplánujeme robiť. Preto chceme mať naozaj širokú plejádu druhov hrozna a máme naň dve kritériá. Musí nám chutiť a musí byť odolné a aby nebolo potrebné ho chemicky ošetrovať. Nech tú chémiu potom nemusíme jesť.

V mieste určenom pre vinohrad sa postupne ukazovali sadenice hrozna z troch zdrojov. Tým prvým bola Olinkina stará záhrada. Všetky mladé korene, ktoré ešte neboli veľmi hlboko v zemi, sme vykopali a preniesli do novej záhrady. Zo starých koreňov, neschopných sťahovania, zobrala štepy. Jednoducho v januári, keď hrozno strihala, krátke halúzky šli do piesku a neskôr na jar, po zakorenení, do kvetináčov. A na jeseň, už statné sadenice, našli svoje miesto v úrodnej zemi našej novej záhrady. No a tretím zdrojom boli záhradkárske predajne. Keď jej padlo do oka nejaké kontajnerované hrozno, Olinka ho kúpila.

vinohrad

Mali sme síce vyhradené miesto, ale len miesto. Vedel som, že postaviť opornú konštrukciu mám čas najneskôr do januára, takže som sa venoval súrnejším a dôležitejším záležitostiam v záhrade. A ku hroznu sme ako opory dávali drevené kolíky. V susedoch to mohlo evokovať starý spôsob pestovania viniča okolo drevených kolov, ale tak to nie je a nebude. Raz mi stačilo oberať kolenačky hrozno uviazané na koly. U nás to chceme mať, tak ako vždy a všetko, bez zbytočnej driny 😉

vinohrad

Takže ku každému hroznu sme dali drevný kolík, ako dočasnú oporu a neskôr postavím stĺpy a celú konštrukciu s drôtmi. Hrozno je však v zemi, môže zakoreniť a rásť. Vinohrad je založený. A čo sa týka tej trávy, tá tam ostane. To by vás už nemalo prekvapovať. Obnažená zem je vysušovaná slnkom aj vetrom, koreňový systém prehrievaný v lete slnkom. Tráva bráni strate vlahy, nepustí tam inú burinu, po skosení funguje ako mulč, chrániaci koreň a po rozložení pôdu pohnojí.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.