Záhrada v kopci

Čo sa dá robiť v záhrade, keď prší?

Túto otázku dostávame od známych často, občas modifikovanú na „je sucho, „je blato“, „je zima“, „mrzne“. Rozhodol som sa odpovedať takto a teraz, keď po rekordných teplotách, dlhotrvajúcom suchu konečne zapršalo a ja som musel prestať nie len polievať, ale aj budovať novú drevokonštrukciu.

Pre remeselníka, ktorý má dielňu vonku, je dážď hotová pohroma. Pokosová píla nemôže byť vonku, vo vnútri sa s foršňami nezmestím. Ani elektrická predlžovačka by nemala byť na daždi, minimálne kvôli nezbednému psíkovi. Pre záhradkára však dážď znamená životodarnú vlahu, po ktorej celá záhrada volá. A prirodzený dážď dobre padne aj zelenine či ovocným kríkom, ktoré vodu dostávali prídelom v kupách v stanovených intervaloch a objemoch.

Ale čo my? Zrazu nemáme robotu s polievaním, ale nemôžeme ani budovať svoju záhradu. Čo sa dá v takom čase robiť v záhrade? Správne položená otázka je polovica odpovede. A tu je tá otázka položená zle.

Hoci stále píšem o záhrade v kopci, platilo len v prvé roky, kedy to bola naozaj len záhrada. Lenže my sme si na to zvykli, aj naši známi, že stále hovoríme „záhrada“, ale už je to skôr chalupa. Nemáme tu len zeleninové záhony, ovocné kríky a sad. Skrátka máme miesto, kde nechodíme robotovať, ale miesto, kde žijeme. A samozrejme stále niečo robíme. Pokiaľ teda neprší. A dnes prší celý deň.

Kto veľa pracuje, nemá čas bohatnúť

Neviem, či je to naozaj pravda, len to občas používam. Rovnako ako iné moje obľúbené príslovie „Mať čas naostriť si pílu“. Teda mať čas pripraviť sa, zlepšiť sa, oddýchnuť si, aby vo finále všetko šliapalo na jednotku.

Takže keď teraz prší, nerozpakujeme sa spať. Cez deň, popoludní. Skrátka oddychujeme. Posledné dni boli pre nás náročné. Vstávali sme nezriedka okolo šiestej, ešte pred svitaním (sme pod kopcom z oboch strán 😉 ), aby sme stihli popolievať nie len zeleninu, ale aj vinič, ríbezle, občas vŕby v plote a k raňajkám sa dostali po deviatej. A pred obedom už horúčavy nedovoľovali veľmi prepínať sily. Zabrať sa dalo až okolo piatej a spať sme chodil dávno po sliepkach 😉 Takže so skutočnou dovolenkou mal náš pobyt v záhrade pramálo spoločného.

Takže keď prší, netreba ráno polievať, teda môžeme dlhšie spať. A cez deň nie je veľa čo robiť, takže môžeme spať. Alebo písať články, ako tento 🙂 Alebo čítať knihy o záhradkárčení a časopisy, na ktoré nebolo doteraz čas. Hlavne oddychovať, lebo keď dážď skončí, nastúpime opäť do šichty. Stále je tu čo budovať, stále je sa o čo starať.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.