Záhrada v kopci

Vŕbový plot je hotový

Tento rok sa nám podarilo dokončiť živý vŕbový plot na severe v dolnej časti záhrady. Zakrýva hrdzavý starý pletivový plot, ktorý je „ničí“. Nie je veľmi vysoký, nemá byť ako betónový, ale dosť nepriehľadný na to, aby poskytoval isté súkromie. Vraj sa páči aj susedom.

Je to v poradí už tretí druh oplotenia z prútikárskej vŕby, ktoré sme si u nás postavili. Ale asi najkrajší, ktorý sa nám podaril. Celkove sme ho robili tri roky. Na jar vlani to vyzeralo takto:

Opäť nám vtedy došiel materiál, tak sme netrpezlivo čakali na ďalšie vŕbobranie. To sa pre známu paniku v spoločnosti trochu oneskorilo, niektoré prútiky už začali na koreni kvitnúť, tak sme pri zapletaní museli dávať kvety dole. Súčasne sme tento rok museli nahradiť päť „stĺpov“, ktoré uschli. Na to som si kúpil 900 mm dlhé SDS vrtáky 12 a 22 mm a aby sme nepoškodili už hotové vodorovné prúty oplotenia, k starému zoschnutému „stĺpu“ som vložil ďalší pomocný a do zeme vŕtal medzi nimi, do diery sme vtlačili nový prútik. Tie sme začiatkom roka výdatne zavlažovali, aby dobre zakorenili.

Rez vŕbových prútov v marci je naozaj hard-core, ak je teplé počasie. Lepšie je to robiť v zime, kedy je miazga v koreňoch a hoci sú prúty pri zapletaní tvrdé, menej sa zoschnú počas leta. Čo už, záhradkár si občas nevyberá a keď sme v marci dobiehali tri karanténne týždne z februára a doskakovali tam, kde to bolo najsúrnejšie vrátane dokončovania kurína, v trojici sme zvládli oplotenie zapliesť a vyrovnať do finálnej výšky cca 140-150 cm. Veľká vďaka (a kopa čerstvých domácich vajec) patrí najmä mojej sestre.

Dokončený vŕbový plot na jeho západnom okraji

Kým spodok, robený dve sezóny, bol už sfarbený do hneda, tohoročný vrch bol čerstvý zelený. Ale to nebude trvať dlho a do leta sa farby takmer zjednotia. Ale to nebude jediná zmena. Keďže sa jedná o zapletané rezané prúty na zvislých zakorenených, tak tým narastú samozrejme halúzky a haluze. Pri samotnom vypletaní plota sme ich veľa použili práve takýchto vlaňajších. Dá sa povedať, že vŕbový plot je samozásobiteľský 😀 A ešte ich dosť dostalo na štiepkovanie do kompostu.

Zelená farba sa presunula hore

Takýto plot určite nie je po jeho dokončení hotový, nie je to pletivo ani betón. Treba sa oň starať. Lebo nové prútiky vyrastajú nie len na konci „stĺpa“, ale kdekoľvek na zakorenenom prúte, teraz už kmeni stromu. Aby stĺpy pekne vyzerali, treba udržiavať ich konce, hlavy, v správnej výške a tvare. Vlastne sa jedná o kopicované stromy. Hlava vznikne orezom prútov v zime, ale tvar dostáva na jar a začiatkom leta.

Nové halúzky s listami zabezpečujú výživu stromu. Preto ich strom nasadzuje v maximálnej možnej miere. Vlani sme pre stavbu plota v starom sade nestihli sa o nedokončený vŕbový plot dostatočne postarať a tak narástli mnohé halúzky po celých kmeňoch a aj medzi vodorovným zapletením. A verte mi, že tu to vystrihávať nebýva jednoduché. Navyše tu bola pekná džungľa, zle sa tu chodilo okolo plota aj pre množstvo ôs a sršňov.

Tento rok som viackrát plot prešiel a ešte malé šťavnaté halúzky na nevhodných miestach odstránil. Stačí ich rukou vyhnutím od kmeňa ľahko vylomiť. Vo vypletení sa mi osvedčil oceľový zabrúsený drôt, ktorým halúzku odtlačím/odtrhnem od kmeňa a druhým zahnutým koncom vytiahnem. Poprosil som aj suseda, aby to urobil zo svojej strany, lebo pre výšku plota už na niektoré severné halúzky nedočiahnem. Budeme mať tak plot, ktorý nie je zbytočne široký a neobmedzuje nás.

Z horných halúzok odstraňujem tie, ktoré sú príliš blízko pletiva. Rád by som mal medzi vypletením a hlavou nejakú (estetickú) medzeru. Výšku zvislých prútov som nechal zatiaľ vyššiu, ako cieľový stav, lebo mladé prútiky zvyknú na vrcholcoch pár cm v zime zamrznúť.

Na niektorých miestach je plot viazacím vinárskym drôtom uchytený k opore na oceľových stĺpoch pred starým pletivovým plotom, niekde podopretý roxorovou tyčou a niekde dočasne poslúži paleta spod spotrebovanej slamy na mulč.

Plot je dlhý asi 28 metrov, vysoký cca 140-150 cm a zelené halúzky dosahujú cez dva metre. V pletive vplyvom zoschnutia dreva sú drobné medzierky, ktoré dovoľujú prúdiť vzduchu, takže nehrozí vyvalenie plota vetrom ani plesne na rastlinách v jeho okolí pre zamedzenie prúdenia, ani u nás ani u susedov, ako by to bolo v prípade plného betónového alebo plechového plota. Zatiaľ nemáme dôvod na takúto stavbu, ktorú by obecný úrad nepochybne povolil. Tento vŕbový plot navyše je postavený vo vzdialenosti cca 20 cm od starého pletiva, ktoré je navyše mimo hranice pozemkov v náš neprospech. To nám dáva istú výhodu do budúcnosti, keby bolo treba.

Ku konštrukciám z dreveného masívu tak máme ďalší prírodný prvok v našej záhrade.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.