Záhrada v kopci

Tento rok polievame vŕby

Hoci máme vody na pozemku dosť, nie je jej výskyt úplne rovnomerný. Hlavne neprúdi pozemkom tak, ako sa to ukazovalo na počiatku a ako nám to tvrdili susedia. Voda si skrátka tečie tak, ako sama chce a preto musíme niektoré miesta zavlažovať viac, ako ostatné. A osobitný zreteľ si zaslúžia novo zasadené rastliny.

Nedávno sme zasadili šesťmetrový úsek plotu z vŕby. Niekoľko dní po tom ale nepršalo a preto sme začali vŕby polievať, aby úspešne zakorenili a pokračovali v raste. Štyri plné kupy vody každý deň sa podpísali na ich raste a zazelenaní sa nových výhonkov.

Krátky úsek plota z vŕby bol zapríčinený malým počtom použiteľných prútikov. Pri sadení do hĺbky pol metra sme potrebovali aspoň dva a pol metrové prútiky. A takých sme našli horko-ťažko stovku, hoci sme minulú jar sadili dvestopäťdesiat sadeníc. K tomu ešte asi sedemdesiat „podmierečných“ prútikov, ktoré dorastú túto sezónu. Stále málo na dlhý plot.

Prvý rok sme vŕby nechali svojmu osudu, nijako sme do ich rastu nezasahovali. V predzáhradke, vo dvore aj pri studni, teda v najmokrejších úsekoch pozemku, naozaj vŕby rástli ako z vody, zato popri južnom plote, od jablone po maliny, sme mali asi väčšinu sadeníc, no len jednotky prútikov potrebnej dĺžky. Všetky ostatné boli krátke.

Dobre vedieť. V predzáhradke aj pri studni sme dosadili vŕby do druhého radu, dva rady sme vysadili aj popri susedovom dome na juhu. Všade tu je dosť vody. No vŕby, celkom asi 150 sadeníc, sme doplnili aj do radu nad jabloňou. Sadenice sme mali z hrubých, no krátkych alebo krivých prútov. A aby sme na jeseň mali dosť dlhých prútikov aj popri južnom plote v hornej časti záhrady, všetky vŕby od jablone po maliny sme tiež začali pravidelne polievať v dňoch, kedy nepršalo.

Denne to predstavovalo asi 150 litrov vody. Od studne k bráne je to 80 metrov. Do kopca. Nosiť vodu v kupách by bol nezmysel, drina, zbytočnosť. Využili sme 120 litrový súdok, Motúčko a čerpadlo v studni.

Takto s,me vodu vozili v začiatkoch

Na dno fúrika som zo zvyškov dosák vyrobil minipaletu, na ktorú postavíme zelený súdok, teraz stojí stabilne. Pri studni napustíme čerpadlom vodu, asi 80 litrov, a Motúčkom vyvezieme až pod bránu. Odtiaľto je to k vŕbovému plotu kúsok a k ostatným vŕbam v podstate z kopca. Do koniev nalejem vodu vedierkom.

Tento systém som neskôr ešte trochu vylepšil. Plastový sud na vodu som umiestnil trocha nižšie, potiahol k nemu hadicu od nádrže. Pri nej ju napájam na hadicu od studne. Miesto pre súdok je vybrané s ohľadom na hadice, ktoré máme k dispozícii aj na to, aby súdok stál na aspoň trochu rovnom mieste. V sude nechávam tak 80 litrov vody. Keď je sucho a treba vŕby polievať, dám do studne čerpadlo, prepojím hadice a začnem sud napúšťať. Vzhľadom na prevýšenie, vzdialenosť a hrúbku hadíc doteká voda do suda pomaly, takže pohodlne môžem vodu nosiť v konvi k vŕbovému plotu aj ostatným vŕbam. Odtiaľto je to k plotu trochu ďalej, ale nič, čo by som nezvládol.

Dúfam, že prútiky v plote zakorenia vďaka pravidelnému zavlažovaniu všetky a že aj vŕby pri južnom plote porastú rýchlejšie a budeme mať viacej materiálu na ďalšie budovanie vŕbového plota okolo budúceho horného sadu.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.