Záhrada v kopci

Kryt na zámok proti vode

Počas svojich pravidelných zimných víkendových návštev záhrady sme „objavili“ jeden drobný problém. A keďže nemám rád otravné maličkosti, ktoré sa pripomínajú každú chvíľu, vyriešil som ochranu zámku pred stekajúcou vodou. A bez vysokých nákladov, ako je v poslednej dobe moderné.

Spodnú a vrchnú časť záhrady rozdeľuje plot zo zváraného pletiva a spája ich široká oceľová brána. Zamknutá na stavebnú vložku. Pretože zem je živá hmota a najmä na svahu je badať, čo dokáže voda a najmä jej rozdielne množstvo v zemi na jar a počas leta, dočkali sme sa raz nemilého prekvapenia. Posunutie stĺpov voči sebe spôsobilo otvorenie brány. Odvtedy nie len častejšie kontrolujem počas sezóny vzájomnú polohu oboch krídiel, ale na zimu sme na bránu dali ešte reťaz s visacím zámkom.

Gravitácia je však sviňa, nedá sa oklamať a keď prší, voda steká po reťazi a jej obale priamo na nižšie položený visací zámok. Zamŕzaniu vody bráni riedky mrazuvzdorný olej, ale to je len dočasné riešenie. Preto som na zámok vyrobil jednoduchú krytku.

Vŕtačka a nožík a k tomu prázdny obal z kozmetiky, to stačí na ochranu zámku

Využil som hotový plastový polotovar, prázdny obal od sprchového šampónu. Vrtákom priemeru 10 mm som navŕtal do vrchnáka šampónu dve diery, odstránil vrchnú krytku a na boku celok rozrezal, aby sa dal nasadiť na zámok s reťazou. Nie je to úplne vodotesné, avšak padajúci dážď to bezpečne odvedie mimo teleso zámku a aj voda stekajúca po reťazi je odvádzaná mimo zámok.

Hotová krytka visacieho zámku

Ochrana zámku pred vodou zlepšuje manipuláciu s ním a predlžuje jeho životnosť. Igelitový sáčok s gumičkou by možno lepšie ochránil zámok pred namoknutím, ale ak každú chvíľu zámok odomkýname, bola by manipulácia s ním nepraktická. Využitie dostupného plastového odpadu uľahčuje výrobu a znižuje náklady.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.