Záhrada v kopci

Vŕby začiatkom leta a na jeseň

Vŕby poznáme z brehov potokov, z kreslených Vianočných pohľadníc a z Veľkonočných korbáčov. A ešte bahniatka si veľa ľudí zaobstaráva do vázy na stôl na jar. Vŕbové prútiky si obľúbili ľudia, ktorí vypletajú košíky a iné vŕbové predmety. Ale využitie vŕb sa poslednom období aj u nás rozšírilo do úplne iných oblastí.

Vŕba rýchlo rastie a má rada mokré pôdy. Preto sa začala pestovať aj vo veľkom ako energetická plodina tam, kde sa obilovinám alebo zelenine nedarilo, práve pre prebytok vody v pôde. Spracovaná na štiepku, prípadne pelety, sa využíva na vykurovanie. Nemienim polemizovať, či je tento spôsob energeticky, ekonomicky alebo ekologický výhodný a pre koho. My sme na svojom pozemku tiež zasadili vŕby, ale za úplne iným účelom.

vrby

Naším cieľom bolo spotrebovať prebytok vody v záhrade a súčasne vypestovať prúty na neskoršie budovanie zásten alebo konštrukcií k zelenine. Vŕby sme sadili týždeň pred Veľkou nocou a dlho sa tvárili, že nič. Pomaly a objavili prvé výhonky a malé halúzky. V lete, v polovičke júna, vyzerali nasledovne:

vrby

Stále sme mali pocit, že sa im akosi rásť nechce. Všetko dohnali na jeseň. A vtedy sa aj výrazne prejavili rozdiely vo vzraste podľa miesta, kde sme ich sadili. Celkom 250 kúpených sadeníc sme dali do predzáhradky, do dvora pred dom, a za senník aj do radu k plotu za jabloňou.

vrby

V septembri pri senníku boli už celkom veľké, rovnaké rástli aj v predzáhradke a vo dvore. Vody je tam naozaj dostatok 😉 Pri plote boli asi polovičné, na tejto strane pozemku je vody málo.

Takto rástli pri plote, fotka je zo začiatku októbra.

vrby

Najvyššie halúzky dorástli až do dva a pol metrovej výšky, pri plote boli halúzky vysoké poldruha až dva metre. Z každej sadenice vyrastali dve, tri a niekde až päť halúzok, mnohé priame rovné, niektoré rozvetvené.

Na jeseň postupne zhadzovali lístky, ale na koncoch vetvičiek sa začínali objavovať puky. Na jar by sa mali rozvinúť. Lenže to budeme asi mnohé haluze strihať. Očakávame ale, že zase vyrašia nové vetvičky, ktorú budú rásť do vysokej výšky. Nové sadenice si narobíme už sami a zasadíme ich na ďalšie miesta, ktoré trpia prebytkom vody.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.