Záhrada v kopci

Čo je lepšie, ako gumáky?

Na jeseň a na jar je pôda v záhrade vlhká a mokrá, na mnohých miestach je blato. Aby sa dalo niečo urobiť a aby človek neochorel, je dôležité mať po celý čas nohy v suchu a teple. Zdá sa, že gumáky sú neoddeliteľnou súčasťou vybavenia záhradkára. Vlani som si to myslel aj ja.

Kým v lete človek prejde po záhrade v botaskách alebo aj sandáloch či šľapkách, teraz to tak nejde. A nikto nechce prísť k nádche alebo zápalu pľúc, takže ide naozaj správnou obuvou o zdravie. Kvalitné pracovné topánky z kože som vlani nosil rád, ale do mokra veru neboli. A ak si pamätáte, koľko vody bolo vo februári vo dvore a záhrade, tak si ma v obyčajných topánkach predstaviť isto neviete. Klasické gumové čižmy boli základom oblečenia. A aj keď hladina vody klesla na prijateľnú hranicu, pri budovaní vyvýšeného záhona aj pri jeho jesennej oprave som sa blatu nevyhol. No stáť po členky v blate je aj na gumáky veľa. Nie, že by premokli, ale v gumových čižmách sa noha ľahko spotí. A spotená noha je studená noha. A studená noha je studený celý človek. A studený človek je prechladnutý človek. Proti tomu sme používali dva prostriedky: horúci čaj v termoske a suché ponožky aj topánky na prezutie.

Vlani koncom leta sme si obaja kúpili členkové trekingové topánky v Lidli. Nakupujeme aj funkčnú bielizeň v rovnakom obchode a sme spokojní s jej používaním aj na bicykli aj v záhrade. Táto obuv je vyrobená z materiálu, ktorý prepúšťa pot von z topánky, ale nepustí vodu do nej. Kombinujem to s teplými funkčnými podkolienkami pre lyžiarov. Výsledkom je, že ani po šiestich hodinách v záhrade sa mi noha nespotí, nemám pocit chladu od nôh, takže mi nie je zima. Ba dokonca keď si pri manipulácii s vedrom pri studni, pretože čerpadlo v zime nepoužívame, topánky oblejem, nepremoknú, nemusím sa prezúvať a ponožky aj nohy v trekingovej obuvi zostávajú suché.

trekingové topánky

Jeden problém ale s týmito športovými topánkami máme. Majú veľmi členitú podrážku s výčnelkami aj do boku. Pri chodení po záhrade aj v kopci sa nám nešmýka, zato sa do drážok nabije celkom dosť blata. A vyčistiť to pred odchodom zo záhrady domov dá fušku a aj tak to nie je úplne čisté. Takže si dosť špiny nanosíme aj do auta a máme blato na topánkach aj po vystúpení z auta pred bytom. Plastová vanička na špinavé topánky pri dverách sa stala nevyhnutnou výbavou nášho bytu.

Obaja máme gumáky v dome v záhrade, ale už veľmi dávno sme ich nemali na nohách. V trekingovej obuvi sú naše nohy v pohodlí, v suchu, v teple a my sa cítime celý deň fajn a môžeme po celej záhrade chodiť bezpečne. Nevadil im sneh a mráz, nevadilo im blato ani voda. Kvalitné a priedušné vode odolné topánky pre turistov sú do záhrady oveľa lepšie, ako klasické gumáky.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.