Že je slama cenný materiál, to vám povie nie len každý chovateľ, ale aj permakultúrny záhradkár. Aj v našej záhrade sme jej spotrebovali celkom slušné množstvo. Na jeseň sme museli riešiť, odkiaľ naše zásoby doplníme.
Našťastie po žatve je slamy celkom dosť a je ľahko dostupná, pretože pre mnohých poľnohospodárov je slama stále odpad. Nanešťastie pre nás sa na poli balíkuje buď do veľkých a ťažkých kociek alebo ešte ťažších bálov. Hmotnosť sa podľa hustoty a sily balenia pohybuje od 150 do 300 kilo. A to už začína byť problém bez mechanizácie.
Pred dvomi rokmi na jar, hneď po kúpe záhrady, sme nechali doviesť drevenú štiepku a balíky slamy od nášho známeho, ktorý disponuje aj technikou. V predzáhradke nám veľké kocky slamy ostali až do tejto jesene. Keď tú slamu videl jeden z gazdujúcich susedov, ponúkol nám, že slamu nám vie dodať aj on, ale nie takú hnitú.
Lenže on ju balí do okrúhlych bálov. A takú nám nevie doviesť až do záhady. V úzkej medzere medzi naším a susedovým domom je ťažko prejsť, navyše nová drenáž a dlaždice medzi dvorom a záhradou neunesú nijaké auto ani traktor, o hlbokých koľajách vo dvore nehovoriac. A tlačiť do svahu asi sto metrov taký bál, keby ho zložil pri bráne, je tvrdá drina aj pre troch chlapov. Ktorých sme k dispozícii nemali. Pretože mať slamu v predzáhradke sme už nechceli. Predzáhradka už dnes vyzerá úplne inak.
Malé balíky slamy sú ideálne pre záhradkárov
Začal som sa obzerať po slame v malých balíkoch. Ich hmotnosť býva medzi 20 a 30 kilogramami, podľa hustoty lisovania. Medzi známymi som nenašiel, zostali inzeráty v okresnom plátku. Lacná slama sa rýchlo minula, drahšiu by som si musel sám nechať doviesť asi 30 km. Do kombíka toho veľa nenaložím, ak mám platiť za dodávku aj za slamu… tak to môžem rovno zavolať tomu známemu, čo mi doviezol slamu aj štiepku vlani na jar.
Dohodli sme si opäť termín voľný pre oboch a dopoludnia nacúvalo auto k našej bráne. Vyložili sme balíky do dvora, zaplatili sumu vyššiu, ako niekomu z domácich za bál, ale nižšiu, ako za dovoz od niekoho cudzieho. Potom už prišlo na rad naše obľúbené Motúčko s bočnicami. Naložil som po dva balíky a odviezol ich ku studni.
Tu som naskladal všetkých šestnásť malých balíkov do úhľadnej kôpky. Takto tu môže moknúť do jari, kedy ju prvý raz použijeme na doplnenie mulču do vyvýšených aj ostatných záhonov. Gazda od susedov by síce opäť povedal, že tá slama zhnije. Ale my ju nemáme pod kravy, my ju máme na mulčovanie. A každý dobrý záhradkár vie, že čerstvá slama odoberá z pôdy dusík, teda spomaľuje rast zeleniny. A preto je dobré ju nechať trocha nahniť, aby to nerobila, skôr sa rozložila a rýchlejšie nastlané záhony pohnojila.
Keď sa to dopočuje aj náš sused, rýchlo zloží zo svojho balíka slamy tú plachtu, aby aj on mal na jar slamu už pripravenú pre použite vo svojich záhonoch.
Tento rok sme pre sucho len dva razy kosili trávu. A menej mulčovacieho materiálu je v záhrade znať. Pretože obilie nepestujeme a trávy máme málo, musíme slamu kupovať. No zatiaľ to nie je problém a nie je to drahé. Úspory na prácnosti pri pestovaní zeleniny aj úspory na vode cenu slamy niekoľkonásobne vyvážia.