Záhrada v kopci

Drevený prístrešok pri dome je dokončený

V minulom článku som popisoval rekonštrukciu dreveného prístrešku pri dome, a skončil som zakrytím objektu pálenou škridlou. Aby prístrešok skutočne mohol plniť svoju ochrannú funkciu, potreboval ešte dokončiť.

Pretože strecha chráni pred dažďom, ale ak pri daždi aj duje vietor, suchého toho vo vnútri veľa neostane. Samozrejme, prístrešok potreboval bočné steny.

Stolárska dielňa pod holým nebom

Pôvodné dosky boli na spodku poškodené a aj pevnosť bola nízka, takže bolo treba prístrešok obiť doskami novými. Objednal som smrekové dosky 195 x 25 mm ohobľované a namorené o dĺžke 4 m. Takže ich stačilo iba zakrátiť, ošetriť rezné hrany a pripevniť vrutmi do hranolčekov, chytených k vodorovným prvkom.

Pri práci pomáhal aj Rony

Predvŕtanie horných dier do dosák pre vruty som robil podľa šablóny, vo výsledku tak mám hlavy vrutov ako keď strelí v jednej linke. Spodné išli podľa natiahnutého lanka. Trošku zdržiavalo vyrezávanie drážok pri krokvách, ale práca išla rýchlo od ruky.

Z rovnakého materiálu je aj spodný obklad krokví pod krytinou.

Vnútro prístrešku je rozdelené nosnou konštrukciou v pomere cca 1:2. Spodok som tiež zaplnil vodorovnými doskami. Už v priebehu prác sme si všimli ubúdajúci prievan a preto som vrchné dve dosky urobil vyklápacie, horná hore a druhá dole, zaisťovanie háčikmi. Keď Olinka chce vetrať napríklad pri sušení orechov, sklopí si dosky, keď chce mať v prístrešku kľud, zaklopí dosky.

Do prístrešku je vstup teda od domu do dlhšej časti, a do kratšej od studne. Každá sekcia je určená na uloženie iného vybavenia, dôležité je, že sa pohybujeme po kratšej ceste a ľahšie sa manipuluje s vecami.

Na severnej strane som výšku obloženia znížil, aby sa do prístrešku dostalo viacej vzduchu. Z rovnakého dôvodu som nezakrýval ani asi 3 mm široké štrbiny medzi doskami, ktoré vznikli ich zosychaním.

Dosky prišli samozrejme aj na krátku stranu od domu. Medzičasom som na vyčistenú podlahu navozil asi trištvrte kubíka drveného kameniva 11-22 z neďalekej betonárky.

Poslednou prácou na prístrešku je osadiť dvere. Tie som použil pôvodné, ale som zväčšil ich výšku na oboch koncoch, aby som zvýšil prechod do prístrešku a nemusel som sa báť obúchania hlavy o hranol.

Pri chodníkoch som na prístrešok osadil solárne svetlá, aby sme do niečoho nenarazili. Zo západnej strany išlo naspäť na stenu prístreška keramické slniečko a tiež sme ju využili na zavesenie rebríka. Každý rebrík je veľmi užitočný, ale keď ho nepoužívate, neskutočne zavadzia 😉

Solárne svetlo išlo aj na dlhú stranu prístreška a samozrejme aj do vnútra. Záverečnou prácou bolo osadiť okolo záhona, ktorý prístrešok lemuje, kamene a tiež vrátiť naspäť mobilnú zeleň.

Postupne sme do prístreška z oboch strán nanosili slnečník, pletivo z domu, kotlinu, palivové drevo, krmivo v uzatvorených nádobách, rebríky, drevené kolíky od paradajok a množstvo iných drobností. Škoda len, že prístrešok nie je väčší 😀


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.