Záhrada v kopci

Horúci pondelok sedemnásteho

Uprostred júla som prišiel do záhrady skorej, aby som stihol, čo mám súrne skôr, ako bude poludnie. No zdá sa, že to bolo takmer zbytočné. Nie, že by som nestihol, čo som mal v pláne, dokonca aj trochu viac. Len podmienky vôbec neboli ranné.

Mali sme nedávno návštevu zo slnečného juhu Európy a na margo nastupujúceho leta som podotkol, že sa nepretŕhame, jednoducho to na obed zabalíme a do tretej sa ani nepohneme. Na čo naša návštevníčka reagovala, že u nich v Taliansku majú siestu až do šiestej. Netrvalo dlho a tento model sme museli zaviesť aj u nás. Jednoducho sa popoludní nedalo robiť nič, čo sa nerobilo v chalupe (nevetrať!) alebo medzi stromami. Ideálne je začať zavčas rána, lenže keď to nie vždy ide byť tu od svitania.

V pondelok 17.7. som sa ale dostal do záhrady už po ôsmej ráno a po kontrole kuriatok a sliepok, doplnení vody a krmiva som sa venoval aj psíkovi a samozrejme si medzitým vždy na chvíľu oddýchol.

Krátko po deviatej ma ale pohľad na teplomer šokoval. Prvý riadok je teplomer v záhone, druhý v domčeku sliepok, posledný moje útočisko a ten tretí riadok je vonkajší teplomer v chládku! Tridsať stupňov ráno? To som si musel sadnúť (na dlho poslednýkrát po dnešku, ale to je na iný príbeh) a vychutnať si kávu, ktorú som si doma nedal, aby som tu bol skôr.

O necelú hodinu už bolo takmer 34 stupňov vonku a slnko pražilo. Darmo má gazda klobúk na hlave, horúco je a voda sa míňa. O ďalšiu hodinu sa nezvýšila teplota o veľa, iba na veľa 😉

Zaujímavé, že v záhone (zvyšok fóliovníka) sa teplota veľmi nemení, ale teplota vzduchu nezadržiteľne stúpa. Na poludnie letného času je naozaj na nevydržanie, nechápem, ako môže sused kosiť krovinorezom práve teraz.

Hovorím si, kam sa to môže dostať, čo sa z toho vykľuje?

Odpoveď prišla okolo pol štvrtej. Obloha stmavla, spustili sa ťažké šnúry vody a onedlho do toho začali bubnovať krúpy. To som ale bol v meste, minulý týždeň rovnaké predstavenie sa odohrávalo len medzi panelákmi, záhradu vtedy obišlo, napršalo len 12 mm.

Večer sme sa od susedov dozvedeli, že búrka to bola pekná, za necelú hodinku spadlo 30 mm zrážok, dosť zafúkalo, ale krúpy tu boli len malé naozaj len chvíľku. Na rastlinách to nebolo ani poznať, okrem tých, ktoré sú na vodu z dažďa citlivé a zvesujú konáre. Čo už, čaká nás ďalšia várka strihania a štiepkovania vŕb. Priesady dostali svoju dávku vody a najmä tráva sa spamätá, lebo už hrozilo, že sa objavia vychodené plochy bez pokryvu a čo to predstavuje pre zvýšenie teploty pre plochy v okolí, mám v inom článku.

Začína zrejme opäť sezóna sucha a tepla, prerušovaná prudkými lejakmi. Dosť druhov ovocia dostalo ranu mrazmi v zime, ako zvládne leto zelenina? Vody v studni pomaly ubúda, mulč len znižuje nároky na závlahu. Opäť budeme mať tento rok dve sezóny pestovania, prerušené letnou horúčavou? A bude vôbec bohatá úroda? Papriky už zberáme, paradajky ešte nie a uhoriek je pomálo, hoci kvitli ostošesť. A orechy už padajú zo stromov, zelené…


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.