Záhrada v kopci

Kúpili sme motorovú kosačku

Naša paleta nástrojov na údržbu a úpravu trávnatých porastov sa opäť rozrástla. Je to tak, čím viac ovocných kríkov a stromov v záhrade máme, tým je kosenie trávy náročnejšie. A tak sme sa rozhodli, že náš „vozový park“ na jeseň rozšírime o ďalší stroj.

Najradšej kosím trávu Zipperom, teda krovinorezom na kolesách. Ten je najvhodnejší, keď je trávy po kolená. Silnou strunou narobí seno, ktoré sa ľahko zhrabe a použije na mulčovanie. Popri plotoch a na členitejších miestach používam menší klasický krovinorez.

Keď je však tráva nižšia, oba tieto krovinorezy nevyužijú svoj výkon a často s nimi vykosím trávu až na zem, vznikajú nevzhľadné vyschnuté miesta. V teplých dňoch dokonca takéto plochy úplne zhnednú a tráva vyschne. A považujeme za zbytočné vysušovať zem, keď začína byť problém s vodou.

Elektrickou kosačkou až do vinice

Najmä pre miesta, kde veľa chodíme, sme si zaobstarali elektrickú kosačku so zberným košom. Kosenie nižšej trávy je efektívnejšie a pohodlnejšie aj vďaka zbernému košu. Nevýhodou je potreba ťahať za sebou kábel. Aj keď pri maximálnej povolenej dĺžke prívodu sa dostanem až ku kustovnici a do vinice.

Tento rok bol opäť suchší a teplejší, ako býva v kraji zvykom. Takže na tretiu kosbu trávy už nedošlo. V dolnej časti záhrady som síce kosil trávu postupne a na etapy, tak ako bolo treba seno na mulčovanie a tak ako bolo treba vyrobiť chodníčky medzi drevinami, ale aj tak tu ostali plochy, ktoré by si pred zimou zaslúžili upraviť. A aj horná lúka, aby tu neostala starina, ktorá zle vyzerá, po ktorej sa zhrnie voda dole a cez ktorú má problém vyrásť na jar čerstvá tráva.

Ako vravím, Zipper by bol príliš silný, s Fieldmannom by to bolo zbytočne namáhavé a na benzín neefektívne. Tak sme si povedali, že by to chcelo ešte jednu kosačku 😉 Benzínovú kosačku. Štvortaktný motor nepotrebuje miešať olej do benzínu, štyri kolesá uľahčia kosenie, zberný kôš hrabanie a hukot motora spoľahlivo vyháňa krtov z trávnika.

Zo širokej škály výkonov, kubatúry motorov aj konštrukcie s pojazdom či bez sme sa nakoniec rozhodli kúpiť ľahkú kosačku s menším motorom a s plastovým rámom. Najmä kvôli hmotnosti. Nemáme možnosť zaparkovať ju do garáže, musíme ju prenášať cez pár schodíkov a prah do domu. A je rozdiel nosiť dvadsať kilo alebo tridsať. Aj vo dvojici.

Vybral som kosačku Hecht 5406 s jednovalcovým motorom OHV s objemom sto kubíkov. Nemá centrálne nastavovanie výšky kosenia, zakaždým treba vyskrutkovať štyri hriadele a preložiť ich do inej diery. Ale to ma netrápi, nastavil som strednú výšku 45 mm, čo je na jeseň ideálne. Nemá motorový pojazd, ale je ľahká a nevysiľuje.

Nie je to jediná ani hlavná kosačka v záhrade, to by sme kúpili väčšiu s kovovým rámom a pojazdom. S ľahkou kosačkou sa mi dobre manipuluje aj okolo kríkov a kvetov. Záber kosenia aj výkon motora zodpovedá tej elektrickej, má ale menší zberný kôš. Čo je dosť otrava, šťavnatá a hustá tráva ho rýchlo zaplní aj pri kosení nízkej trávy. Na druhej strane sa nemusím nadrapovať s ťažkou váhou, čo oceňuje moja chrbtica a zrejme by to uvítali aj ženy.

Trochu som sa obával malej nádrže na benzín, má objem len 0,6 litra. Keď som v rámci skúšok pokosil trávu oproti zeleninovým záhonom aj medzi stromami, na druhý deň som dolial palivo doplna a vybral sa zrovnať trávu na hornej lúke.

Tráva tu dosahovala tak 15 cm. Hoci vo vyššej tráve ľahšieho Zippera tlačím proti svahu, s Hechtom som sa vybral po vrstevniciach. Je predsa len ťažší. Začal som dole okolo brány, pod orechom, nad živým plotom a postupne som pokračoval nahor. Bez zberného koša, to som si odskúšal už deň predtým. Väčšiu trávu hádže do riadku, menšiu na kôpky. Nemá bočný výstup, tráva ostáva pod nožom.

Po hodine som mal skosenú spodnú polovicu 13 árovej plochy a kosačka stále nezdochla. Výrobca ju odporúča pre kosenie trávnikov do 700 m2. Keď benzín stále nedochádzal, pokračoval som hore. Už sa stmievalo, keď som dorazil k hornému plotu. Pokosil som celú lúku a v nádrži ešte stále ostával benzín, len už som nemal čo kosiť a už som na to ani nevidel.

Silnejšou kosačkou by som lúku určite pokosil rýchlejšie. Lenže takúto nízku trávu budem kosiť len raz do roka. Na veľkú trávu mám silnejšiu mašinku. Tá by však neurobila taký pekný rovný a hladký pažiť, ako Hecht 5406. Na druhý deň Olinka suchú trávu pohrabala a zamulčovala ňou pred zimou rastliny.

Prvý dojem z tejto kosačky je veľmi dobrý. Prekvapila ma nízka spotreba a ľahká obsluha. Síce po vybalení z krabice bol v škatuli olej, čo vytiekol z motora (a podľa ohlasov na nete sa to stalo viacerým) a pravidelne musím kontrolovať šróby, ktoré držia rukoväť k rámu a dopĺňať ich, lebo sa vždy vytrasú. Našťastie mám zásobu svojich. Bojím sa silným utiahnutím prasknúť plastový rám, ale asi to prevŕtam durch a dám tenké vrátové skrutky. Uvidíme, aká bude životnosť celej kosačky v našej záhrade.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

3 Komentáre

 1. Emília Balková

  Neuvažovali ste kúpiť kosačku akumulátorovú? Tá predsa ani toľko nehučí a ani nesmrdí. Ja som tiež toho roku kúpila kosačku Hecht ale elektrickú, je dobrá, len tá dlhá záhrada. Tiež som spokojná pretože má len 13 kg, len neviem ako dlho vydrží plastový skelet. Kosím aj dvor a tam sa nejatý ten kamienok predsa nájde. Milka.

 2. Záhradník (Autor článku)

  Toto je naša asi ôsma kosačka (v službe, máme ešte aj dve mimo služby 😉 ) a medzi nimi sú dve akumulátorové a dve elektrické na 230 V. Ten hukot a vibrácie sú dobré na odháňanie krtov, na to by akukosačka nebola dobrá 😉 Ale ak sa mi dostane nejaká akumulátorová kosačka na test, rád ho urobím a napíšem.
  Motorová kosačka je operatívna na malú plochu alebo ďaleko od domu, elektrická je dobrá na veľké plochy pri dome, keď už vytiahnem tých 80 m kábla.

  Motorová kosačka má mocnejší nôž, ako elektrická, na tej to treba až pričasto dobrusovať.

 3. Pingback: Radca ako vybrať záhradnú kosačku na trávu - Pestovanie.info

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.