Záhrada v kopci

Druhá kosba začala

Od prvého tohoročného kosenia ubehol už nejaký ten čas a tráva medzitým dorástla. Hoci bolo dlho sucho, dážď posledných pár dní za sebou pomohol tráve vyrásť. Rozdiel bol tak výrazný, že som musel opäť vytiahnuť z domu kosačku.

V dolnej časti záhrady kosíme priebežne. Či už popri vŕbach, okolo záhonov alebo pri plotoch. Každú chvíľu inú plochu, aby sme mali možnosť bez problémov chodiť, kde potrebujeme. Sem tam aj chodník v sade. No ostatné plochy nechávame na pokoji. Keď ale tráva vyrastie po kolená, zle sa v nej chodí. To bol prípad jedného miesta v ovocnom sade, ale najmä hornej lúky. Prišiel čas na druhú kosbu.

tráva koncom júla

Kosačiek máme niekoľko, každú inú. Jedna sa hodí do členitého priestoru, je ľahká a dobre sa s ňou narába, ďalšia je malá a ľahká, len nemá rada vysokú trávu, skôr je na také dokášanie pri stromoch alebo záhonoch. Naopak, na vysokú trávu a súvislé plochy používam krovinorez na podvozku Zipper Zi-Mos125. A na úplne malú trávu na citlivých miestach Olinka kosí s akumulátorovou kosačkou.

Vybral som teda Zippera, natankoval ho a skontroloval a naštartoval. Je to len ročná kosačka, takže chytá bezproblémovo. Trochu som nechal motor zohriať na voľnobeh a potom sa pustil do vykosenia chodníka medzi dvorom a kustovnicou, kde už tráva tiež bola po členky. Po zohriatí kosačky v nízkej tráve som vyčistil jeden trojuholník v sade medzi čerešňou a severným plotom a dal si pauzu. Sebe aj kosačke.

Potom nasledovalo opäť dotankovanie a vybral som sa za bránu. Nástupnú plochu som si strednou kosačkou vykosil už pred týždňom, takže som sa mohol bez problémov a bez tiskania Zippera do strmého kopca pustiť do kosenia lúky.

Začínal som, tak ako inokedy, v strede, vykosením stredného pása. Je to rozumnejšie, ako obkášať lúku dookola. Najmä pre drobnú zver. Kosenie dokola ju uzatvára vo vysokej tráve a nemá kde ujsť. Kosením od stredu ju „vyženiete“ na jednu alebo druhú stranu a nehrozí jej poranenie rozzúrenou strunou kosačky.

druhá kosba

Práve som končil ďalší pás trávy (urobil som ich celkom šesť, spolu asi tri metre šírky lúky), keď som zbadal, že sa mi Zi-MOS125 akosi ťažko tlačí. Bližšie preskúmanie ukázalo, že nejde pravé koleso. Podarilo sa mi ho otáčaním späť uvolniť, ale nezdalo sa mi to, tak som kosačku vypol a zišiel dolu k domu.

Keď som odkrútil maticu a zložil koleso, uvidel som toto:

Zi-MOS125 pokazené ložisko

Áno, je to rozsypané guličkové ložisko kolesa.

To je už tretia porucha tejto kosačky po niečo vyše roku od jej kúpenia! Prvý raz praskol rám kosačky. Kontaktoval som firmu BR EXPORT, s.r.o. – obchodné zástúpenie značky ZIPPER v Slovenskej republike telefonicky aj emailom, ponúkli namiesto dodania nového dielu výmenou za poškodený jeho zavarenie. Druhý raz sa mi Zi-Mos125 pokazil tento rok na jar. Tento raz sa vytrhol závit na poddimenzovanom diele spájajúcom rám kosačky s ovládacou tyčou. Na email o poruche a žiadosti o náhradný diel mi doteraz z firmy nikto neodpovedal. Samozrejme som informáciu o poškodenom ložisku a fotky poslal do Martina aj tentoraz, ale tri dni si nikto nenašiel čas na to, aby mi odpovedal a napísal, ako sa bude moja reklamácia riešiť. A ja by som v sobotu opäť potreboval kosiť ďalší kus hornej lúky. Asi budem musieť podklady odovzdať Slovenskej obchodnej inšpekcii, nech si to s firmou BR EXPORT, s.r.o. – obchodné zastúpenie značky ZIPPER v Slovenskej republike vybaví za mňa. A za pokus bude určite stáť aj informovanie výrobcu, ten možno s dodávkou náhradných dielov nebude taký „zaspatý“. Tak ako som si nakoniec poradil s prvou aj druhou opravou kosačky Zipper sám, poradím si aj s výmenou ložiska. Škoda, že taký skvelý výrobok má také muchy a že k tomu jeho dovozca stavia z pozície „mŕtveho chrobáka“. Kosačka je vhodná pre ľudí s bolesťami chrbta, ktorí by si obyčajným krovinorezom neporadili.

V každom prípade sa ukazuje ako výhodné mať viacero kosačiek. Aj keď musím mať dve bandasky s benzínom vždy s iným pomerom oleja a benzínu. Ak sa jedna kosačka pokazí, vždy máme druhú, ktorá prácu za ňu zvládne. Druhú etapu kosenia hornej lúky by som ale v každom prípade chcel absolvovať so Zipperom.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.