Záhrada v kopci

Lepšie vidieť

Začínajúca jeseň je sprevádzaná aj skorším súmrakom. Oveľa skôr je tma nie len v záhrade, ale aj v dome býva slabšie svetlo a horšie sa orientujeme v jednotlivých miestnostiach, keď večer odkladáme náradie a pomôcky. A keď je pod mrakom či prší, nedá sa bez zapnutého svetla v dome pohybovať.

Kamenný dom je vybavený malými drevenými oknami a na poslednej miestnosti je dokonca úplne maličké okienko so železným rámom. Takže do domu preniká zvonka len málo svetla a jeho množstvo zmenšuje aj metrový gang, zastrešený betónový chodník medzi jednotlivými miestnosťami. Kým v lete to nepredstavuje žiadny problém, so začínajúcou jeseňou pociťujeme zhoršenie svetelných podmienok. Musíme svietiť.

Keď sme dali na jar opraviť elektroinštaláciu v dome, nahradili sme staré svietidlá novými a do nich dali namontovať LED žiarovky. Ako sa ukázalo, 8 W LED žiarovky sú slabé, keďže steny nie sú biele, ako bývajú v paneláku a tiež vnútro izieb je založené množstvom náradia a materiálu.

dom

Keď je zlé počasie a už sme v záhrade, dá sa mi veľa vecí robiť vo vnútri. V lete som nevedel posúdiť, či sú nainštalované LED žiarovky slabé alebo nie, ale teraz na jeseň začalo byť jasné, že jasné svetlo vyzerá inak. Preto som kúpil 12 W LED žiarovky a vymenil ich vo svetlách. Kým staré svetlo stačilo na orientáciu po miestnosti, aby sme nenarazili do Motúčka alebo nezakopli o niečo iné, s novými žiarovkami môžem vo vnútri pracovať a dobre vidím na náradie aj opracovávaný materiál.

Každý deň sa stmieva o niečo skôr. Práce v samotnej záhrade je stále menej. No stále som nevyrobil všetky veci, čo som mal na tento rok naplánované, ako som písal v prvom výročnom článku. Vďaka silnejším žiarovkám môžem pokračovať v práci nie len pri daždi, ale aj po súmraku a využiť tak čas, ktorý mám k dispozícii. Pretože sú to ale LED žiarovky s veľmi nízkou spotrebou a veľmi dlhou životnosťou, táto zmena nás takmer nič nestála, no výrazne vylepšila naše pracovné podmienky vo vnútri domu.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.