Záhrada v kopci

Mám ďalší foťák

Do záhrady bez foťáku nechodím. Písal som to tiež nedávno v jednom článku. Všetko čo robím ja alebo Olinka fotografujem, aby som mohol do článkov dať fotografie. Nie len ako dôkaz, ale najmä ako návod a inšpiráciu pre vás, našich čitateľov. Len sa mi tie foťáky nejako míňajú.

Na jeseň som sa pochválil, že mám nový foťák. Pretože ten starý, ktorý vlastne bol len zánovný, som „opotreboval“ tak, že sa s ním už fotiť nedalo. Zostala mi po ňom zánovná nabíjačka a dva akumulátory, keďže som dokúpil aj záložný, aby mi v záhrade nedošla šťava. Lenže aj ten „nový“ mi vydržal len pár týždňov. Nahradil ho starší ultrazoom od Olympusu. Lenže okrem toho, že bol dosť ťažký do vrecka mal aj ďalšiu necnosť. Do meta tagov v článkoch vkladal otravnú reklamu výrobcu. No zato fotil skvele.

S príchodom jari som si povedal, že Olympus pôjde opäť do brašne, ako záloha a istota, a zaobstarám si iný fotoaparát. Prešiel som miestne záložne, kde nemali nič alebo predražené kompakty, nevyhovovalo mi z toho ani jedno. Tak som si prezrel bazos.sk a vytipoval niekoľko zaujímavých ponúk. Nakoniec som oslovil jednu pani, ktorá ponúkala starší kompakt od Samsungu, s pôvodnou krabicou, káblom, manuálom. Čistá robota. Navyše foťák bol na dve tužkové baterky. To znamená ľahkú výmenu batérií, mám kopu kvalitných akumulátorov GP Recyko bez samovybíjania aj skvelú nabíjačku IPC-1, na druhej strane prístroje na dve tužkové majú vysokú spotrebu, radšej mám foťáky na štyri tužkové, ktoré potom vydržia stovky fotiek. No a Samsung bol desať megapixel, teda o niečo menšie fotky ako v rozšírených šestnásťmegapixeloch, teda rýchlejší prenos, ľahšia archivácia. Neznačkovosť predstavovala ešte jedno mínus, má to len trojnásobný zoom.

fotoaparát Samsung

Keďže som ale vedel, ako dopadol prvý Canon, zničený prachom a nosením vo vrecku po záhrade, predpokladal som, že ani nový fotoaparát dlho nevydrží. Za ten čas jeho výhody užijem a nevýhody pretrpím. Za desať eur sa ale určite oplatí.

Už s ním fotím asi mesiac. Naučil som sa pracovať v menu, ktoré je pochopiteľne iné, než na aké som zvyknutý. Zvykol som si, že dvojbaterkový foťák často vrieska, že mu došla šťava, najmä v chladných dňoch, hoci v akumulátoroch je ešte polovica energie. Vždy mám vo vrecku dve nabité (a teplé) baterky. Sto až stopäťdesiat fotiek spravím, ale nikdy toľko na jeden deň nepotrebujem. Prenos fotiek zo Samsungu do notebooku pomocou USB kábla je jednoduchý a rýchly, žiadny „inteligentný“ soft sa mi do toho nemieša. Foťák by mohol byť o trochu ľahší, na druhú stranu je robustný.

Dá sa s ním aj filmovať, ani video nie je zlé. Naučil som sa rýchlo prepínať parametre pri fotografovaní, baví ma rýchly štart foťáku po zapnutí aj rýchle vypnutie a zasunutie objektívu. Desaťmegapixel stačí. Jediné, čo neviem, je odpoveď na otázku, ako dlho mi tento foťák vydrží.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.