Rád robím veci poriadne, ale nie zbytočne komplikovane. Takže síce sledujem predpoveď počasia, ale nezúčastňujem sa monitoringu sucha. A pre seba vyhodnocujem množstvo zrážok aj sledujem teplotu a vlhkosť vzduchu. V záhrade aj v kuríne aj v búde pre psa.
Môj dávny priateľ Vilo kedysi povedal, že riadenie je korekcia odchýlok. Dodnes sa toho držím. To ale predpokladá stanovenie parametrov a potom ich vyhodnocovanie, ergo sledovanie odchýlok. Konkrétne v záhrade to neznamená meranie množstva zrážok a ich porovnávanie s predpoveďou, nie som plateným analytikom meteorologickej služby. Meranie množstva zrážok hovorí o zásobe vody v pôde, resp. o dopĺňaní zásob vody v pôde. A na základe toho už sa dá plánovať zavlažovanie, teda kedy a koľko vody treba dodať zelenine alebo ovocným kríkom.
Tuná bežný výrok „dobre popršalo„, ktorý sa občas nesie z niektorej zo susedných záhrad, hovorí maximálne tak o subjektívnom pocite aktuálneho autora výroku a tiež o množstve blata v záhonoch. A na otázku „koľko?“ odpoveď „veľa“ zvyknem komentovať mojím obľúbeným výrokom „veľa nie je číslo“. Teda ja hovorím „veľa neni číslo“, na čo reaguje moja sestra „neni neni v slovníku“, ale už nemá pravdu „neni“ už je v slovníku slovenského pravopisu. Tak teda koľko napršalo? Bude treba polievať?
Pýtal sa ma jeden známi, akú mám meteostanicu. Nuž žiadnu, hovorím mu. Na to, aby som vedel, koľko vody napršalo, nepotrebujem nijaké sofistikované zariadenie, tobôž s akumulátorom, ktorý treba nabíjať a nebodaj s wifi alebo Bluetoth a s priamym napojením na smartfón alebo cloud a tam si to čítať na počítači? A kto ešte by si čítal so mnou?
Na meranie množstva zrážok stačí obyčajné vedro, samozrejme nie zvyčajné kužeľové, ale s kolmými stenami. Nepotrebujete kalibrovanú sklenenú nádobu a k tomu lievik s kalibrovanou plochou. Stačí obyčajné plastové vedro, ktoré sme zohnali ako použité, podľa výrobcu určené k recyklácii, používané napríklad na zber ovocia. Lepšie ako ho zošrotovať je používať ho dlhé roky na ďalšie účely, na separovaný zber má ešte dosť času. Tak si ja predstavujem ochranu životného prostredia. Nie zahodiť vyprázdnené plastové vedro od niečoho a ísť si autom kúpiť iné plastové vedro.
Na niekoľkých miestach v záhrade položíme takéto vedro a po daždi ich obídem a strčím prst do vody. Mokrá časť prsta ukazuje, koľko napršalo. A či to bolo 9 alebo 11 milimetrov, na tom až tak nezáleží, centimeter ako centimeter. Keď to fakt chcem presne, zmeriam si mokrý úsek prsta pravítkom, či skôr tesárskym zvinovacím metrom. Ale rozhodne viem, či bol denný úhrn zrážok 100 mm alebo len 45.
Vraj geniálne veci sú jednoduché. Ja si skôr myslím, že jednoduché veci sú geniálne. A najlepšie zadarmo.