Záhrada v kopci

Mrkva je tento rok len priemerná

Kým leto je obdobím plodovej zeleniny, jeseň je časom zberu ostatnej úrody. Medzi iným aj koreňovej zeleniny. Po vlaňajšom prvom roku sme boli zvedaví, aká mrkva nám narastie tento rok na inom mieste. Pretože po vlaňajšku boli očakávania naozaj veľké, také ako vlaňajšia mrkva 😉

Aby mrkva narástla naozaj veľká, potrebuje dobrú zem. To pri mrkve znamená nie len bohatú na živiny, ale najmä sypkú, aby sa dokázala mrkva predrať až dolu, aby jej koreňu nič nekládlo odpor, neobmedzovalo ju v raste alebo nenútilo do všelijakých vybočení a nožičiek. Vlani sme mrkve našli dobré miesto a tento rok sme boli plní očakávania.

Tak aká bude mrkva tento rok?

Keď už bolo jasné, že nie je dôvod nechávať mrkvu v zemi dlhšie, že sa chystajú daždivé a studené jesenné dni, Olinka zobrala rýľovacie vidly a dala sa mrkvu vybrať. Najskôr na malom záhone medzi vinicou a U-záhonmi. Vlani tu bolo dosť vlahy, ale tento rok sme museli aj tento záhon polievať a aj tak bola pôda tvrdšia, ako býva zvykom. Kým vlani dosahovali mrkvy pol metra a mali cez pol kila, tento rok boli výrazne menšie.

Naša úroda mrkvy

Ďalšia várka rástla v strednej časti druhého vyvýšeného záhona. Mrkva sa tu urodila pekná, ale tiež malá. Na druhej strane, keď uvážime, že po zasiatí starších semien a občasného zavlažovania nedostala inú starostlivosť, tak aj takáto úroda poteší. Mrkvy narástli zväčšia do priemernej veľkosti, aká sa bežne predáva v obchodoch. Niektoré boli menšie, niektoré väčšie.

Slušná úroda

Tie najmenšie alebo poškodené pri vyberaní sme vzali domov, budú prvé spracované alebo zjedené, chutia nám surové, zjesť len tak alebo ako súčasť zeleninovej prílohy k mäsu. Ostatná po očistení od vňate skončila v nádobách s pieskom a je uložená v dome. Aj vlani nám vydržala do jari.

A na budúci rok mrkvu vysejeme samozrejme zas. Ja viem, že mrkva v obchode stojí pár centov, ale centy nám v záhrade nerastú. No mrkva áno 🙂


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.