Záhrada v kopci

Namnožili sme si liesky

Lieskové orechy máme radi a najlepšie chutia predsa tie z vlastnej záhrady. Takže sme chceli mať liesky aj v novej záhrade. Presťahovať ale starý košatý krík nie je také jednoduché. A kúpiť liesku, o ktorej neviete, ako budú chutiť jej plody? Olinka aj tento problém vyriešila elegantne.

Lieska v starej záhrade utešene rástla a každý rok dávala veľké množstvo chutných plodov. Ale bola dosť veľká na to, aby sme ju celú presťahovali. Keďže ale nákup našej novej záhrady nebol ničím zbrklým, ale jednalo sa o premyslený postup, vypestovala Olinka zo starej liesky nové sadenice.

Internet nie je len bulvár, klebety, Facebook, celebrity a „úžasné recepty“ na blivajzy, ale keď chcete, tak aj zdrojom nekonečných inšpirácií, rád a návodov. A keď podobnú radu nájdete na viacerých stránkach a viete, že tí ľudia to majú odskúšané, nie je dôvod neveriť im. Takže podľa osvedčených postupov si Olinka namnožila svoju obľúbenú liesku aj pre novú záhradu. Vlastne je to celkom jednoduché.

Nakopcované zrezané krajné haluze liesky

Nakopcované zrezané krajné haluze liesky

Na jar zrezala konáre na okraji kríka tesne nad zemou. Potom zrezané konce zasypala substrátom z kompostoviska. A čakali sme do jesene.

Nové výhonky liesky

Nové výhonky liesky

Už v priebehu leta bolo badať, ako sa zo zeme vynárajú malé nesmelé konáriky mladých liesok. Na jeseň sme zeminu odhrabali a mali sme nové mladé sadenice.

Oddelený nový výhonok

Oddelený nový výhonok

Ako vidieť na fotkách, zo zrezaného konára v zemi vyrastajú jemné nové korienky a z nich vyrašili nové vetvičky kolmo hore za slnkom. Stačilo opatrne oddeliť nové sadenice od pôvodnej starej rastliny a získali sme niekoľko nových mladých liesok.

Výhonok s korienkami s mykoríznymi hubami pre lepší rast

Výhonok s korienkami s mykoríznymi hubami pre lepší rast

Tie sme zasadili v novej záhrade. Svoje miesto tam našli tri noví liesky, ktoré po rozrastení budú okrem plodenia osvedčených lieskovcov chrániť vinič pred vetrom od západu. Ďalšia sadenica skončila u susedov, dúfam, že aj im sa podarí vypestovať košatý krík a budú si na orieškoch z liesky pochutnávať.

Jedna z troch zasadených liesok

Jedna z troch zasadených liesok

Nová lieska na novom mieste

Nová lieska na novom mieste

Množenie liesky nie je žiadna veda, len to chce trochu času. Ak aj vy máte svoju obľúbenú liesku, teraz už nestojí žiadna prekážka v tom, aby ste si pripravili nové kríky s rovnako chutnými lieskovcami.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.