Už od konca januára sa pripravujeme na novú sezónu pestovania. Začíname výsevom papriky. Priesady zeleniny zasadíme do záhonov až v máji. No niektoré druhy sa dajú vysievať v záhrade už skôr. Aby sme nástup prevej úrody ešte urýchlili, začal som vyrábať prenosné pareniská.
Vyvýšené záhony po jesennom uprataní zívajú prázdnotou až do májovej výsadby zeleniny. Prišlo mi škoda nevyužiť ich skôr, tak som si vymyslel prenosné pareniská, ktoré by sa dali položiť na vrch záhonov a využili jarné slniečko na dopestovanie skorej zeleniny. Mikroklíma a zvýšená teplota dovolia vyrásť a dozrieť zelenine skôr. Vyvýšené záhony tak budú mať lepšie využitie.
Pareniská sa dajú aj kúpiť, ale prídu mi tie plastové výrobky málo trvanlivé a málo kvalitné, navyše priveľmi subtílne. Stačil by silnejší vietor mali by sme ich po celej záhrade. Keďže mám známeho, ktorý sa zaoberá montážou plastových okien, získal som od neho šesť úzkych okenných krídiel úplne zadarmo. To je základ môjho pareniska.
Pod sklo som vyrobil zo smrekovcovej foršne 4 cm hrubej a 20 cm širokej drevenú bedňu. Na každom boku je spojená štyrmi vrutmi 5 x 100, pre ktoré som v bokoch najskôr samozrejme prevŕtal diery priemeru 5 mm. Po vyrovnaní som všetky štyri časti stiahol akuvŕtačkou, baterky som si samozrejme doniesol z domu, predsa len bolo asi 2 stupne nad nulou.
Na okne sú polovičky pántov priemeru 8 mm, tak som dokúpil potrebný počet ľavých aj pravých pántov, s nimi som okno pripevnil k drevenému rámu. Potom som ešte medzi obe krídla vložil gumové tesnenie zo starých zásob, aby sa medzi nimi nerosilo a nevytvárali riasy. Skrutky, ktoré spájajú krídla, trochu trčia, tak som v bočnici pareniska plochým vrtákom vyrobil zahĺbenia, okno potom hladko prilieha k rámu.
Aby sa nie ľahké parenisko ľahšie prenášalo, kúpil som okrem pántov aj dve sklápacie rúčky. Tak ako pánty aj tieto sú pripevnené vrutmi 4×30. Ostávalo jediné. Vyriešiť otváranie pareniska. Teda vyrobiť rúčku, ktorou by sa okno dalo otvoriť a systém, aby sa dalo podoprieť v otvorenej polohe bez rizika, že sa vplyvom vetra alebo nejakej zvedavej mačky zatvorí a prípadne rozbije.
Bambusové tyčky a zahĺbenie v krídle okna spĺňa túto funkciu. Keď bude treba parenisko cez deň vetrať, nemusíme sa báť nijakej nehody. Okno je natreté na bielo, ale drevo bedne som neupravoval. Je z červeného smreka a malo by vydržať roky.