Záhrada v kopci

Plastový kompostér už nie je vidieť

Nedávno som písal, ako sme po odstránení starej jablone museli riešiť aj inštaláciu tretieho kompostéra. Darovanému koňovi na zuby nepozeraj sa hovorí, ale ani pozerať sa na plastový kompostér sa nám nechcelo. A tak som navrhol jeho jednoduché a praktické zneviditeľnenie.

Keď je pekne, radi sedíme na trávniku nad studňou, odkiaľ je pekný pohľad na celú záhradu. Žiaľ aj na ten kompostér pod bazou. Hneď vedľa rastú vŕby, ktorých prúty používame nie len na stavbu vŕbového plota, ale tiež na rôzne ohrádky alebo na štiepku na mulč či do kompostu. A tak som navrhol vyrobiť z prútov aj stenu, ktorá zakryje kompostér, ale neobmedzí jeho funkčnosť.

Tú ohavu treba schovať

Zo stavby vŕbovej steny máme skúsenosť, že tá potvora zakorení, aj keď ju dáte dolu hlavou a korene pustí aj poldruhametrový papek. To, že rastie, to by nevadilo, ale pri tom nahodí halúzky a celý vrch sa potom vykrivuje za slnkom. Treba to furt strihať a umravňovať. Najmä keď je tam vlhko. A pretože lieskové prúty ešte nemáme, tak som povedal, že kúpime roxorové tyče. Brnkol som kamošovi do stavenej firmy a popoludní už sme nakladali osemnásť dvojmetrových tyčí priemeru 18 mm na strešný nosič, ktorý spolu s gurtňami vždy vozím v kufri auta 😉

To bola tá ľahšia časť práce. Potom som ich musel zatĺcť do zeme dva a pol kilovým kladivom po otcovi. Najskôr pol metra a potom pomocou vodováhy vyrovnať, aby vrchy pekne lícovali. Nemám rád fušerinu. Robil som to na dvakrát, dosť z toho bolí ruka 😉 Predtým som však vymeral elegantný oblúk okolo kompostéra, aby sa tu dalo bez problémov chodiť a nosiť odpad na recykláciu a miesto pre tyče som si vyznačil polmetrovými pozinkovanými hákmi pre sádrokartón, môj obľúbený materiál na všeličo.

Keď boli tyče na mieste a pekne vyrovnané, pustila sa do práce Olinka. Najskôr vystrihla vŕbové prúty tam, kde najviac zavadzali, zbavila ich malých halúzok a listov a začala ich zapletať medzi tyče. Na zem sme položili zvyšné tehličky z malého múrika, aby sa prúty nedotýkali zeme a nehnili. A potom už sme vykrúcali prúty a ukladali ich jeden na druhý.

Ani to sa nedá robiť v jednom kuse. Ale deň za dňom popri inej činnosti v záhrade sa postupne stena zvyšovala a stále viac a viac zakrývala ten poľský nezmysel. A prútiky, ktoré boli krivé alebo konce tých dobrých skončili na kope a potom v štiepkovači.

Vŕbová stena okolo kompostéra je orientovaná tak, že sa ku kompostéru vchádza zhora, od západu, ale od východu, od domu ani zo severu, zo záhrady dole nie je vidieť. Kto netuší, čo je za stenou, vidí len vŕbové prúty. Tie nebudú siahať až po úplný vrch tyčí, na ne sa má vešať vinič, ktorý ešte v lete sa ťahal po jabloni. Musel som ho výrazne skrátiť, ale myslím, že budúci rok si opäť užijeme chutného hrozna.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.