Záhrada v kopci

Dokončili sme vŕbový plot

Okolo vrchnej časti záhrady sme už vlani začali budovať vŕbové oplotenie. Vzhľadom k jeho plánovanej dĺžke to nebolo nič moc. No tento rok sme sa mohli pustiť do jeho výrazného rozšírenia. Chceme to mať čím skôr hotové, aby sme tu mohli zasadiť ovocné stromy a z lúky spásanej srnami mali opäť pôvodný ovocný sad.

Prakticky nikto zo susedov nemal horné časti záhrad oplotené. Na pohľad sú to pekné lúky alebo sady starých stromov, ale noc čo noc sa tu pohybujú srny a jelene. Ich stopy sú tu vidieť nie len v zime, ale aj v lete. Lúky sú dobre pohnojené a starým stromom to nevadí. Ale vysadiť sem malé ovocné stromy by bolo úplne zbytočné. Horká kôra vŕb by srnčej zveri nemala chutiť. Preto sme pred rokom vysadili prvý úsek vŕbového plota a začiatkom jari sme ho opravili, pretože časť vŕbových prútov vyschla.

Zásoba prútov na stavbu oplotenia

Vo februári sme ostrihali ročné aj dvojročné prúty z vŕb, zasadených okolo domu a uložili ich v chladnej miestnosti. Teraz sme ich vybrali z domu, uložili na Motúčko spolu s ďalším náradím na sadenie vŕb a vyviezli na kopec za bránu.

Akuvŕtačku s 12 mm vrtákom do betónu dĺžky 600 mm doplnila druhá rovnako výkonná vŕtačka s vrtákom priemeru 26 mm a dĺžky pol metra. Nezabudol som na vlaňajšiu mierku vzdialenosti ani vodováhu s uhlomerom a Olinka pribalila aktivátor zakoreňovania. Prúty sme vyložili na svah, odstránili z nich kvety, ktoré v dome aj napriek nízkej teplote na halúzkach vyrašili a pomocou nových nožníc ich skrátili a hlavne odstránili krivé konce.

Medzi značkou hranice pozemku a plotom som natiahol špagát a Olinka očistila zem od černíc a náletov. Išlo jej to rýchlo, pretože vlani sme toto miesto optimisticky už očistili, nevediac, že nebudeme mať dosť materiálu. Vŕby sadíme pár cm do vnútra nášho pozemku.

Potom to už bola rutina, ktorú sme opakovali celú sobotu aj nedeľu a potom ešte aj v týždni. Zmeral som si sklon svahu, nastavil uhlomer na uhol 60° a vrtákom 26 mm urobil dieru do zeme, aby sme do nej obaja vtlačili hrubý vŕbový prút. Hoci sme zem zvlčili vodou, nebola to sranda a niekto by mal prepísať slovenskú rozprávku „Ako dedko s babkou ťahali repu“ na „Ako Ďusi s Olinkou tiskali vŕby“…

Vŕtačka dostávala celkom zabrať, baterka vydržala takých desať pätnásť dier, ešte že som mal dve. A občas dobre myklo aj s rukou. Pre tenšie prútiky našťastie stačilo použiť tenší vrták, s ním druhá vŕtačka vládala podstatne viac. Každú prestávku na oddych, tiskať totiž vŕbové prúty aj do predvŕtaných dier nie je ľahké, sme využili nie len na šálku kávy či čaju, ale aj na dobitie bateriek pre vŕtačky.

Vŕbový plot je hotový, teda takmer hotový

Druhú aprílovú nedeľu sme dosiahli nie len hraničný lomový bod pozemku, ale aj statný dub kúsok od neho. Kým sa vŕbové prúty zakorenia, osadil som niekoľko drevených kolíkov, ku ktorým som plot upevnil, rovnako ako ku krajnému stromu. Všetky dvojice prútov sú medzi sebou vzájomne prepletené do kosoštvorcovej siete a keď vŕby po dvoch či troch kokoch zdrevnatejú a zhrubnú, malo byť ohradenie nášho sadu dosť pevné aj bez kolíkov. V spojoch sú vŕby zviazané vinohradníckymi viazacími drôtikmi.

Súvisiace:  Tento rok polievame vŕby

Po niekoľkých dňoch intenzívnej práce sme boli aj dosť unavení, ale dosiahli sme hranicu, ktorú sme si stanovili. Teraz má celý plot z vŕby dĺžku 18 metrov (vlani 6 metrov). A keď sme množstvo prútikov použili na opravu vlaňajšieho úseku, ostalo nám ich v chalupe dosť aj na ďalší kus plota. Pokračovať ďalej ale nechceme, kým si nevytýčime presnú líniu hranice pozemku. A na južnej strane tiež teraz nebudeme pokračovať, pretože toho máme celkom dosť a už sa musíme venovať aj iným veciam v záhrade.

Zvyšné vŕbové prúty, tak isto ako tie krivé a neforemné, vyradené pri stavbe oplotenia, skončia v štiepkovači. Buď s tým budeme mulčovať uhorkovisko alebo doplníme kompostér, aby sme mali dosť substrátu na budúci rok do vyvýšených záhonov.

Ešte jedna práca na vŕbovom plote ma čaká. Zahnúť konce dlhých prútov a upevniť ich do oblúka. Mierku výšky už mám hotovú, len si na to nájsť čas. Potom vŕbový plot nebude rásť do neba, ale bude sa držať v nastavenej výške.

V teplých a suchých dňoch musím vŕby polievať, aby dobre zakorenili a ujali sa. V tejto časti záhrady je totiž vody menej, tak donesiem šesť až osem konví z nádrže. Nerád by som totiž na budúci rok opravoval plot z vŕby a menil polovicu prútikov.

1 Komentár

  1. Ľubica Fekiačová

    Tesim sa s Vami ako budte ďalej pokračovat a pridem kuk Ľuba.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.