Možno si ešte pamätáte, ako som písal o sadení vŕb na našom novom mokrom pozemku, aby sme sa zbavili prebytočnej vody. No vŕby mali aj sekundárnu úlohu. Pristúpili sme k ich postupnej redukcii, už ich toľko nepotrebujeme.
Vŕby mali odsať prebytočnú vodu a živiny po ich zoštiepkovaní mali slúžiť ako mulč do záhonov alebo ako vsádka do kompostérov. Dnes slúži štiepka aj ako podstieľka vo výbehu sliepok. Samotné vŕby tiež slúžili ako zástena, aby sme sa nemuseli celý rok pozerať do susedovej záhrady, keďže naše pohľady na to, ako má záhrada vyzerať, sa diametrálne líšili. Po zmene pomerov a uprataní bývalého susedného pozemku už toľko vŕb nepotrebujeme a tak som sa pustil do ich postupnej likvidácie na južnej strane.
Záhradnými nožnicami som všetky tohoročné prúty vystrihol pri zemi na hlave, po trojdňovom zoschnutí skončili v elektrickom štiepkovači, samozrejme na našu elektrinu. Čerstvé prúty sú dosť húževnaté a málo drevnaté, tak im pár dňové preschnutie len prospeje.
Neskôr vyrežem akumulátorovou chvostovou pílou všetky korene pri zemi, aby už nové prúty nevyrástli. Teraz tu už zástenu nepotrebujeme, pozeráme sa na svoj pozemok, ktorý postupne čistíme a zveľaďujeme. Presvetlenie prospeje aj hroznu „na baletky“ a neskôr plánujeme opraviť aj celý vŕbový plot, lebo „z neznámych dôvodov“ sa mu tu nedarilo.
Postupnou redukciou vŕb síce prídeme o dosť materiálu – štiepky, ale nebude nám chýbať. Pôvodne sme vysadili 250 sadeníc, neskôr sme rozšírili ich počet na 400 a teraz, keď tie staršie už produkujú dosť materiálu v prútoch, ich počet zase znižujeme.
Celkom dosť prútov produkuje súvislý vŕbový plot na severe, kde musíme prúty redukovať už v lete, lebo pri daždi a vetre hrozí poškodenie plota. Takže stále máme čo štiepkovať a stále je materiál na vŕbové oplotky okolo záhonov, kvetov a iné pomocné konštrukcie. Alebo na sadenice pre známych.