Záhrada v kopci

Pŕhľava je cenná surovina na výrobu postrekov

Pŕhľavu pri plotoch, popri múrikoch či na iných pomerne zle dostupných miestach považuje väčšina záhradníkov za burinu a nemilosrdne ju likviduje. Poučený záhradkár ale vie, že pŕhľava signalizuje kvalitnú a výživnú pôdu a môže byť pre svojho záhradníka užitočná.

Pŕhľava rástla aj na našom pozemku. A v takom množstve, že naozaj sa nedalo hovoriť o jej užitočnosti. Napriek tomu sme nezvolili chemickú likvidáciu postrekom, ale mechanickú, postupným odstránením stoniek a koreňov v termínoch vhodných podľa lunárneho kalendára. Všetko si to oddrela Olinka.

pŕhľava všade kam sa pozriete

Dobre vyschnuté korene skončili nakoniec v komposte.

Sem-tam sa aj teraz na niektorých miestach objavia malé rastlinky žihľavy. Neberieme ich ako problém, ale ako zdroj. Raz začas ich Olinka vytrhá, vloží do plastového súdka a zaleje vodou. Na druhý deň je výluh vhodný na postrek stromčekov a ruží proti voškám. Vošky sú totiž strašne vitálne, vo vhodnom počasí nasadia za sezónu aj dvanásť až štrnásť generácií. Je jasné, že jeden postrek v sezóne nič neznamená, prakticky po dvoch týždňoch po ich likvidácii môžete počítať s opätovnou inváziou vošiek na mladé výhonky stromčekov.

lienka a vošky

Lienky a ucholaky samé nestačia to množstvo likvidovať, musíme si pomáhať aj striekaním. Chemické postreky by ale okrem vošiek likvidovali aj lienky, včely a vlastne všetok hmyz bez rozdielu. Ale výluh z pŕhľavy je nebezpečný len voškám.

Preto nepovažujeme pŕhľavu za problém, samozrejme pokiaľ nepreberie nad záhradou plnú kontrolu. Keď kosím trávu, pŕhľavu pri plote vždy obídem, pretože viem, že o pár dní príde Olinka a vytrhne ju, aby skončila ako zdroj postreku proti škodcom.

zvyšky žihľavy pri plote sú surovinou

Po vylúhovaní účinných látok končí žihľava, ako inak, na kompostovisku. Jej čiastočne rozložené tkanivá pomáhajú rýchlejšej premene zeleného odpadu na kompost.

výluh z pŕhľavy

Naša záhrada je dosť veľká a je v nej veľa ovocných stromov a kríkov. Kupovať každé dva týždne postreky proti voškám, hoci aj biologické a inému hmyzu neškodné, by stálo veľa peňazí. A načo ich míňať, keď nám pre boj s voškami priamo v záhrade rastie cenná surovina a zdroj ochranných látok: pŕhľava.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.