Záhrada v kopci

Stromy pekne do biela

Keď uprostred zimy zasvieti na stromy slnko a teplota vystúpi nad nulu, môže to byť hotová pohroma. Preto každý rozumný záhradník a ovocinár chráni svoje stromy. Ani my sme to nenechali na náhodu a od Troch kráľov sú naše stromy pekne na bielo.

Už som sa stretol s názorom, že netreba stromy bieliť, lebo u nich nie sú zajace, čo by ich obhrýzali. Nuž, ako hovorí Marek. Všimli sme si, v našej doline len v dvoch záhradách z dvadsiatich sú kmene stromov nabielené. Naše a nášho suseda. On to stihol asi o týždeň skôr ako my, my sme sa do toho dali v sobotu na Troch kráľov. Teplota vystúpila na 6 °C, kde sa držala celý deň. Slnko však nesvietilo.

Rozmiešal som asi pol litra stavebného práškového vápna s litrom vody. Pomer vody a vápna by mal byť 10 litrov na 1,5 kila, ale kto by to v takom malom množstve vážil. Rozmiešal som to v malom vedierku pre Olinku a tá sa dala do práce. Všetkým stromom, ktoré už od začiatku zimy nemali okolo kmeňov netkanú textíliu, natrela kmene a začiatky haluzí pekne na bielo.

Prečo sa bielia kmene stromov

Naozaj nie ako ochrana pred zajacmi, na to slúžia plastové rukávy alebo králičie pletivo. Vápnom natreté kmene stromov na bielo sú ochranou pred popraskaním. Ak zimné slnko zasvieti na tmavé kmene stromov, tie sa zohrejú, z koreňov začne prúdiť do kmeňa a konárov miazga, obsahujúca vodu. Keď po takom slnečnom januárovom dni prídu nočné mrazy, voda v kmeni zamrzne a kmeň praskne. Vápno odráža slnečné lúče, kmeň sa toľko nezohrieva a prasknutie nehrozí.

Stromy tesne po natretí vápnom

Tesne po natretí vápnom rozmiešanom vo vode sú stromy také fľakaté. Ale netreba sa obávať. To je len prvý dojem. Natieranie treba robiť v deň, kedy nemrzne, aby sa voda mohla odpariť. Na druhý deň už naše stromy boli naozaj biele.

Stromy nabielené vápnom

Jarné dažde postupne vápno z kmeňov zmyjú na zem, kde poslúži ako hnojivo. Na stromoch pomáha odstraňovať mach, v pôde neutralizuje kyslosť substrátu, bráni glejotoku stromov. Preto sa oplatí venovať ochrane stromov trochu času, aj keď nepestujeme ovocie na predaj, ale len pre svoju potrebu. Veď by bola škoda prísť o strom pri nečakanom oteplení a následných mrazoch, keď stačí tak málo. Venovať trochu času uprostred zimy natretí kmeňov trochou vápna.

Súvisiace:  Naše prvé parenisko

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.