Záhrada v kopci

Vyrobil som krmítko pre vtáky

Po mrazivom týždni, kedy len cez deň teploty vzduchu vystupovali na pár hodín nad nulu, bolo všetko v záhrade zmrznuté. Darmo cez víkend svietilo slniečko, pracovať so zemou sa nedalo. Tak prišiel rad na náhradný program.

Vďaka tomu, že záhrada plynulo prechádza v lúky a voľnú prírodu, je v okolí veľké množstvo spevavých vtákov. Už v lete som písal, ako na prístrešku hniezdili drozdy. Vtáky cez sezónu skonzumujú veľké množstvo hmyzu, považujeme ich za súčasť biologickej ochrany stromov, preto si zaslúžia našu pozornosť aj v zime, kedy mávajú problém získať si potravu. Najmä keď je všetko pod snehom a zamrznuté. Zatiaľ ešte sneh nie je, ale je dobré myslieť na to včas. Jednak sme nakúpili krmivo pre vtáky vrátane lojových gulí, ale najmä som sa už dlhšiu dobu chystal vyrobiť krmítko. A kedy, ak nie vtedy, keď pre mráz sa nedá robiť vonku?

Vyložil som si pred dom pracovný stolík, akumulátorovú pílu, dve akuvŕtačky a materiál. V podstate zvyšky, ktoré mi zostali po väčších akciách. Jedna doska široká 20 cm, druhá 25, latky asi 2,5 x 5 cm a hranolček, odrezok z foršne. Cieľom bolo vyrobiť jednoduché krmítko so šikmou strechou a stĺpikom v strede na zavesenie na strom. Nijako som to nehrotil, nevymeriaval, neprecizoval. Neohobľované kúsky dreva som narezal a priskrukoval k sebe.

Využil som vruty 4×40, ktorými je celá zostava spojená, každú dosku aj stĺpik držia po dva vruty. Uhol sklonu centrálneho stĺpika som urobil od oka a od ruky ručnou okružnou pílkou 😉

Smrekové drevo je nehobľované a neošetrené, rovnako ako stredový stĺpik z červeného smreka. Na záver som do neho zavŕtal lustrový hák, ktorý som mal v dielenskom kufríku, aby bolo ako krmítko zavesiť na strom.

Trvalo mi to štyridsať minút aj s vynesením rebríka a zavesením na strom, presne toľko, koľko Olinke nazbieranie šesťdesiat deka šípok na druhú várku nášho šípkového zohrieváka. Krmítko nie je pre spevavé vtáky v ideálnej polohe, ale lepšiu haluz na stromoch, kam by sa krmítko hodilo, nemáme. Snáď si ho obľúbia., Na uvítanie dostali za hrsť slnečnicových semien, nech si v nasledujúcom mrazivom týždni prilepšia.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.