Záhrada v kopci

Výročný nápoj z vlastných zdrojov

Nie je nad to môcť si pripiť na prvé výročie záhrady nápojom, ktorý z tej záhrady pochádza. Takýto prípitok zahreje na tele aj na duši. Nám sa podarilo už koncom prvej sezóny v záhrade si vlastný nápoj pripraviť. Poďte ochutnať s nami.

Hrozno sme tento rok ešte len začali sadiť, takže víno sme nemali z čoho pripraviť. A ani neplánujeme sladké viničné bobule skvapalňovať. Slivka síce na pozemku je, ale toho roku žiadny z nových stromov nezarodil, nedovolili sme im to. A ani iné „kultúrne“ ovocie neskončilo koncentrované vo fľaši. Pripravili sme si úplne netradičný nápoj na oslavu aj zohriatie po návrate zo zimnej záhrady.

Už pri prvej návšteve záhrady pred jej kúpou sme si všimli, že na pozemku rastú aj šípky. Dva kríky boli v dolnej časti, jedna pri starom strome, druhá v plote. A ďalšie šípkové kríky rástli na hornej lúke po jej pravej strane. Nehovoriac o množstve šípok na okraji hájika aj pri ceste na jeho druhej strane. Žiaľ tesne pred predajom pozemku boli šipky dole v záhrade odstránené. Ostali len tie v hornej polovici.

Tento rok sa šípok urodilo menej, ako vlani, kedy sme si ich nazbierali na čaj. No aj tak ich bolo dosť na ďalšiu várku zdravého čaju aj na niečo špecifické.

Šípkový likér

Olinka nazbierala vyše kila šípok a doma ich očistila a umyla. Šesťsto gramov šípok skončilo na dne štvorlitrového pohára, zvyšok v sušičke, bude z nich čaj. Aby sa šípky v pohári dobre vylúhovali, treba narušiť ich povrch. Recepty na internete odporúčajú pichnúť do nich vidličkou, to je ale celkom namáhavé a zdĺhavé. Olinke sa osvedčil hliníkový pretláčač na cesnak. Vloží šípku dnu, zatlačí za páku, šípka pukne, šípku vysype von. Jednoduché, účinné, efektívne.

Šípky na dne pohára boli zasypané rovnakým množstvom (600 g) cukru a zaliate dvomi litrami jemnej vodky. Po dôkladnom premiešaní a zatvorení pohára skončila zmes na balkóne, kde sme ju nechali tri týždne na slnku pekne sa lúhovať. Samozrejme nezaškodí každý deň ju premiešať.

Po troch týždňoch Olinka zmes precedila cez plátno do pohára a naliali sme ju späť do pôvodných sedemdecových fliaš. Keď sa teraz v zime vrátime domov zo záhrady, výborne nás jeden kalíštek rozohreje. A je štýlové pripiť si s našimi blízkymi na úspech v našej záhrade nápojom, ktorý z nej pochádza.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

2 Komentáre

  1. Zuzka

    Šípky úplne milujem. Super je z nich čaj, super je z nich kozmetika (používam domácky vyrobenú, ale aj rôzne šípkové rady, osvedčil sa mi rad z kozmetikastella.sk), ale vôbec som netušila, že z nich môže byť aj taký perfektný likér. Vďaka za skvelú radu, asi sa do toho pustím cez Vianoce. 🙂

    1. Záhradník (Autor článku)

      Likér je naozaj skvelý, chutí aj návštevám. Takže sme už založili druhú várku, ochutnávanie je naplánované na Nový rok 😉

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.