Spevavé vtáky na jar a v lete veľmi pomáhajú záhradkárom. Pre seba a svoje potomstvo potrebujú hmyz, ktorý by inak spôsoboval škody na porastoch. No keď mrzne a sneží, nijaký hmyz a ani bobule či semená nemajú k dispozícii. Musíme sa o ne postarať my.
V našej záhrade majú vtáky tri miesta, kde si môžu doplniť zásoby energie. Na jabloni je umiestnené drevené krmítko, do ktorého im sypeme slnečnicu. Ďalej na kompostovisku majú napájadlo a dávame tam rozpolené staré tekvice a ako pozorujeme, poradia si aj s dužinou aj so semiačkami.
A hore úplne pri plote sme na jablonku zavesili pre sýkorky lojovú guľu v sieťke. Vždy keď na niektoré miesto uložíme pre vtáky potravu, najneskôr do pol hodiny si to všimnú a začína hostina.
Vtáky nekŕmime stále. Keď ich totiž začnete v zime kŕmiť, nesmiete s tým prestať. Odnaučia sa totiž hľadať si potravu sami, zvyknú si na krmítka. A keď vám dôjde potrava alebo trpezlivosť a prestanete s tým, zahynú. Už si prirodzenú potravu nenájdu.
Preto „naše“ vtáky dostávajú potravu len ako prilepšenie, len raz za týždeň. Pomôže im to, ale nemôžu sa na to spoľahnúť. Našťastie nie ďaleko od nás majú jednak celkom hustý porast stromov a kríkov a tiež v niektorých záhradách to vyzerá ako neudržiavaný prirodzený stav 😉 A hoci na jeseň neboli takmer nijaké trnky, na kríkoch ostalo dosť šípok a aj nejaké jablká na stromoch a iste aj iné bobule ši semená rastlín, pretože som na jeseň trávu nevykosil úplne všade, niečo ostalo na koreni na lúke za plotom.
Zima si vždy vyberie daň na vtákoch. Časť ich padne za obeť dravým vtákom, časť podľahne tuhým mrazom. Taký už je kolobeh v prírode. Ale prikrmovaním vtákov im pomôžeme zlepšiť ich situáciu a súčasne ich privykáme na našu záhradu, kde sa minulý rok objavilo množstvo nových stromov a tie budú potrebovať svojich ochrancov už na jar.